Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíce zadlužených v okrese žije v Čermné, Třebomi a Bolaticích

V rámci celého Opavska je pak podle mapy exekucí aktuálně po dlužnících vymáháno více než čtyři miliardy korun.

25.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Thinkstock

Neschopnost splácet své dluhy, lepení půjčky půjčkou, slepá víra v rádoby kvalitní poskytovatele úvěrů. To je jen stručný výčet, na jehož konci většinou stojí strašák jménem exekuce. A do jeho otěží se stále častěji dostávají také lidé z Opavska.

Vůbec největší podíl obyvatel v exekuci eviduje server mapaexekuci.cz v Čermné ve Slezsku. „Není to pro nás nová informace. K aktuálnímu stavu vedla hlavně změna systému nebankovních úvěrů. Obyvatelé ze sociálně slabších poměrů a se špatnou finanční gramotností se tak snadno dostali do dluhové pasti," sdělil k tématu starosta Čermné ve Slezsku Milan Baroň.

Zde se v současné době nachází v exekučním řízení 30,79 procenta obyvatel. To je téměř jedna třetina občanů starších patnácti let, kteří v Čermné trvale žijí.

Pomyslné stříbro a bronz v zadluženosti v okrese míří podle nejnovějších údajů pro někoho možná překvapivě na Prajzskou. V Třebomi by se v exekuci mělo nacházet sedmatřicet obyvatel, přičemž dohromady jich v obci na hranici žije dvě stě jedna starších patnácti let. Podíl obyvatel v exekuci tak činí 18,41 procenta.

„Tím, zdali jsou naši občané v exekucích, jsme se blíže nezaobírali. Mapu exekucí jsem popravdě nezkoumal," uvedl starosta Třebomi Jaroslav Vlk.

To v nedalekých Bolaticích, kde je podíl obyvatel v exekuci sedmnáct procent, mapu zkoumali. Konkrétně přímo starosta Herbert Pavera. Podle prvotních údajů totiž na tom byla obec ještě mnohem hůře. „Mělo jít o téměř čtyřiadvacet procent obyvatel, což byl pro mě šok. Proto jsem nechal údaje raději překontrolovat a výsledek je o něco nižší.

V exekuci je nyní 662 obyvatel starších patnácti let z 3450. Dohromady Bolatičtí dluží 137 milionů korun. I tak jsme na tom ale s Třebomí nejhůř z okolí," konstatoval představitel Bolatic.

Na otázku, čemu tato nemilá prvenství přisuzuje, odpověděl následovně: „Je to těžké říci. Podle mého lidé jednoduše přecenili své síly co se splácení úvěrů týká. Anebo skočili, jak se lidově říká, na špek rádoby poskytovatelům půjček. A to i přesto, že jsme je na to několikrát upozorňovali, bohužel neúspěšně.

Vím, že hodně lidí už kvůli exekucím přišlo o své domy," zhodnotil Herbert Pavera.

Osudy občanů mu nejsou lhostejné. „Mimo jiné tady máme jednu odbornici, místní občanku, která na úřadě dělá takovou poradnu pro lidi, kteří si nevědí rady se splácením. Jen pro informaci, běží už čtyřicet minut a zatím nikdo nepřišel," přiblížil Herbert Pavera dopolední dění na bolatickém obecním úřadě a ještě dodal:

„Podobné akce jsme už měli dříve. Lidé se asi stydí přijít, řekl bych. Spíše si zajedou třeba do Ostravy, kde mohou být ve větší anonymitě."

Situace s exekucemi řadu bolatických obyvatel zaskočila. „Spousta lidí tuto otázku řešila s údivem. Myslel jsem si, že bolatičtí občané jsou známí spíše svou šetřivostí a finanční gramotností. Když jsem si ale přečetl článek ve zpravodaji, nevěřil jsem svým očím. Na téměř každého čtvrtého nebo pátého občana Bolatic je uvalena exekuce, což je neuvěřitelné číslo," komentoval Matěj Boček, který je bolatickým rodákem momentálně žijícím v Olomouci.

Do obce však každý týden jezdí. „Důsledkem těchto odstrašujících čísel je dle mého názoru netrpělivost a do jisté míry i hloupost. Lidé si půjčují peníze na nesmyslné věci, které nejsou životně důležité, třeba na dárky pro děti, dovolené a podobně. Nedokáží přitom počkat a našetřit si určitý obnos peněz.

Místo toho si půjčují za přemrštěné úrokové sazby a pak nejsou schopni splácet. Možná pak situaci řeší dalšími půjčkami," dodal Matěj Boček.

Autor: Redakce

25.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení