Jednodenní stávku vyhlásil na středeční den Českomoravský odborový svaz pracovníků školství (ČMOS PŠ). Stávka je dobrovolná a týká se mateřských, základních a středních škol. Odboráři chtějí jejím prostřednictvím upozornit na podle nich nedostatečné navýšení platů pedagogických pracovníků.

Také v opavském okrese tak ve středu zůstanou některá školská zařízení zamčená. K úternímu poledni se podle informací z opavské oblastní organizační jednotky ČMOS PŠ do stávky zapojilo celkem 46 škol z Opavska, dalších 16 škol stávku plně podporovalo, avšak z různých důvodů své brány zavřít nemohlo. Ostatní školy se do úterního poledne buď nevyjádřily, anebo vydaly nesouhlasné stanovisko. Mezi nimi například Základní škola Ilji Hurníka v Opavě. „Stávkovat nebudeme, protože jsme spokojeni,“ konstatovala stručně ředitelka Monika Jarošová.

Jakub Slavík v dresu Opavy.
Jakub Slavík po derby řekl: Nečekal jsem tak hladký průběh
Bronislav Stáňa - Ilustrační foto.
Bronislav Stáňa: Je to v našem podání trápená

Žáci ve středu normálně usednou do lavic také v Základní škole Hlučín, Základní škole Hlučín-Rovniny, ve Velkých Hošticích, Hněvošicích, Štěpánkovicích, Bolaticích, Oldřišově nebo v Oticích. Do práce jdou i učitelé v Základní škole Kravaře, avšak s důvody k vyhlášení stávky souhlasí.

Stávka uzavře druhý stupeň opavské Základní školy T. G. Masaryka, na prvním stupni je pro žáky, kteří přijdou do školy, zajištěn náhradní program. V omezeném rozsahu se učí na Střední zdravotnické škole Opava, Obchodní akademii a Střední odborné škole logistické Opava a třeba i na Slezském gymnáziu, kde se část zaměstnanců do stávky připojí a část ne.

Ilustrační foto.
Opava bude mít dva vánoční stromy, bohatší výzdobu i fotokoutky
Knihy s opavskou tematikou se stávají i oblíbeným dárkem, jednou z nich je například publikace Opavský uličník z roku 2017.
Opavské patrioty potěší další kniha, tentokrát s „nej“ pozoruhodnostmi

Naopak úplně zavřené zůstane Mendelovo gymnázium. „Většina našich pedagogů se stávkou souhlasila, škola zůstane celá zavřená, studenti budou doma. Otevřena bude jen školní jídelna. Nejen že se zde stravují kromě žáků i další lidé, ale ve stávce jde o platy pedagogů. Proto nám nepřišlo vhodné, aby ti nepedagogičtí, jejichž mzdy jsou ještě nižší, zůstávali doma,“ řekl zástupce ředitelky gymnázia Milan Pobořil.

Stávka dále uzavře i Základní školu Englišova, Opava-Kylešovice, Edvarda Beneše, Hradec nad Moravicí, Budišov nad Budišovkou, děti budou mít volno i ve Slavkově, Kobeřicích, Stěbořicích, Chuchelné, v Základní a mateřské škole v Raduni a dále i ve školkách ve Chvalíkovicích či Vršovicích.

K TÉMATU

Stávka učitelů v číslech
Moravskoslezský kraj zřizuje celkem 181 školských organizací, další pak města či jejich části. Z uvedeného počtu se k dnešnímu poledni do stávky zapojí nejméně jeden učitel z celkem 34 organizací. V tomto ohledu se tedy do stávky zapojí 19 procent školských zařízení zřizovaných krajem. Hned 30 z celkových 34 zapojených institucí jsou střední školy (těch je v kraji 86). Základní umělecká škola se zapojí jediná (z 36), dětský domov žádný. Některé školy podpoří stávku alespoň prohlášením či informací žákům a rodičům. V zapojených školách se ke stávce připojí průměrně kolem šedesáti procent pedagogů.