Prohlédnout si ho přišlo jen o deset procent návštěvníků méně než vloni, kdy jako absolutní vítěz zámeckého klání přilákal zhruba 45 000 lidí. Další návštěvníci jsou očekáváni od 5. do 30. prosince na návštěvě Vánoc na zámku.

„Tvořit je bude klasická instalace, doplněná vánoční tematikou a samostatnou výstavou betlémů,“ prozrazuje kastelán Radomír Přibyla. Od 1. listopadu do 5. prosince budou zámecké dveře zamčené a prostory obsadí řemeslníci pro rekonstrukci velké předsíně v severním křídle Bílého zámku.

Kromě této předsíně čeká na rekonstrukci ještě posledních sedm interiérů, které by mohly v horizontu tří až čtyř let zpřístupnit celý Bílý zámek v jeho staronové kráse.

Kastelán je s letošní sezonou velmi spokojený

Předposlední etapu rekonstrukce Bílého zámku tvořily čtyři nové reprezentační interiéry, které byly návštěvníkům zpřístupněny letos. „Mohu konstatovat, že letošní sezona se vydařila a jsem s ní spokojený. Proti loňskému roku nedošly navíc při vichřicích k úhoně žádné stromy v parku,“ libuje si kastelán Přibyla.

Na mysli měl loňské řádění přírodního živlu, kterému padl za oběť svícnový smrk v lokalitě Černá vrata. Ztráta byla o to větší, že šlo o jeden z nejstarších a také nejvyšších historických stromů v zámeckém parku.

Raduňský zámek končí sezonu od Dušiček

Raduň, třetí nejpohádkovější zámek, letos navštívilo 14 000 zájemců o prohlídku a 6 600 milovníků exotických rostlin zavítalo do oranžerie. Určitý propad byl zaznamenán v prázdninovém období, možná i vlivem nevyzpytatelného počasí.

„Nejdřív velká zima a pak zase velké vedro – takové podmínky prohlídkám zámků moc nesvědčí. Ještě sice něco získáme z poslední akce, ale citelně nám budou chybět tradiční Vánoce na zámku. Letos je dělá Hradec a my zase až příští rok. Kvůli opravám bychom s nimi stejně počítat nemohli,“ vysvětluje kastelánka Eva Kolářová.

Během zimy čeká zámek další etapa rekonstrukce střechy a navíc ještě kompletní výměna stropů nad prvním patrem v pěti salonech a bytě hraběnky i stropů nad vstupní branou i schodištěm. „Pro příští rok chceme prohlídku obohatit o severní halu, kuřácký pokoj a jídelnu služebnictva,“ dodává Eva Kolářová.

Zámecký čaj o páté v Raduni

Na co může být zámek právem hrdý, je program Zámecký čaj, jehož čtvrtý ročník se nesl v duchu doby charlestonu. Přišly zhruba tři stovky návštěvníků a z nich nejméně polovina v oblečení z 20. let minulého století.

„Další si vzali třeba jen dobové klobouky, ženy též rukavičky a pánové hůlky. Hlavně ženám se program moc líbil a říkaly, že se aspoň chvíli cítí jako skutečné dámy,“ vzpomíná Eva Kolářová a už teď vymýšlí dobu, do které v příštím roce zasadí pátý ročník.