Redakci to potvrdila Hana Pavelková z Národního památkového ústavu v Ostravě.

„Zámek v Deštné je částečně stabilizován, tedy pravé křídlo. Levé křídlo je v havarijním stavu již od 70. let 20. století. Rekonstrukce se neplánuje. V úvahu připadá zakonzervování stavu a stabilizace konstrukcí,“ nechala se slyšet Pavelková.

Zámecký areál v Deštné patří mezi nejohroženější památky České republiky.

Podle Kateřiny Skalíkové ze spolku Za Opavu, která se areálem již dříve zabývala, je současný stav zámku velice špatný.

„Lze říci, že velká část kdysi honosné zámecké budovy se nachází v troskách. Kromě předpokládaného nestabilního podloží, které mohlo způsobit statické poruchy objektu, hlodá na nemovitosti zub času ovlivněný nedostatečnou údržbou způsobenou nevyužitím budovy desítky let,“ popisuje Skalíková s tím, že zámek začal chátrat po druhé světové válce.

Zámecký areál v Deštné patří mezi nejohroženější památky České republiky.

„Nejprve došlo ke zhroucení zadní stěny střední části zámku a v devadesátých letech 20. století se destrukce začala projevovat prakticky v celém rozsahu. V letech 1998-1999 bylo realizováno statické zajištění a další hrubé stavební práce v západním křídle objektu,“ pokračuje.

Jak dále zmínila, jakožto významná památka byl zapsán do seznamu již v roce 1958. V roce 2005 byl pak zchátralý zámecký areál zapsán do seznamu nejohroženějších památek České republiky.

Zámecký areál v Deštné patří mezi nejohroženější památky České republiky.

V současné době je areál v soukromém vlastnictví.

„Kupovali jsme to jako průmyslový areál. Staráme se o udržování objektu, aby tady zůstal pro další generace,“ uvedl jeden z majitelů Karel Trlica.