Nápad na ozvláštnění prohlídkové sezony čajovým dýchánkem se zhruba před pěti lety zrodil v hlavě kastelánky Evy Kolářové. Před čtyřmi lety byl uveden do života a rychle se ujal. „Myslím, že do zámeckých prostor popíjení čaje rozhodně patří. Býval to oblíbený nápoj šlechty a k jeho podávání si zámečtí majitelé často zvali hosty. Na tuto tradici jsme se snažili navázat i dobovým oblečením,“ vysvětluje Eva Kolářová svůj záměr.
Na letošní budou vítání zvlášť ti, kteří přijdou v dobovém oblečení s klobouky na hlavách. Soutěž pak vybere nejatraktivnější model na pánské nebo dámské hlavě.

Program začíná od 15 hodin v oranžerii vystoupením sólistů Slezského divadla. Od 16 hodin se v její okrasné zahradě uskuteční autogramiáda knih Petra Maška, spojená s jeho besedou o dějinách české šlechty a zvyklostech historického stolování i stravování. Akci doplní prezentace nových publikací ostravského Národního památkového ústavu, věnovaných zámkům Raduň a Hradec nad Moravicí.

V 17 hodin bude na terase a na nádvoří podáván čaj a návštěvníci si mohou prohlédnou nově instalované interiéry. Spěch nutný není, protože jim budou veškeré zámecké prostory včetně okrasné zahrady a oranžérie k dispozici až do 19 hodin. Vstupné pro dospělé bez dobového oblečení je za 120 korun, pro děti, studenty a seniory nad pětašedesát let 60 korun a kostýmovaní hosté mají vstup volný. Opavští zájemci mohou využít autobus číslo 218, který odjíždí ze zastávky od divadla ve 14.43 hodin a do Opavy se vrací v 18.38 hodin