„Humanizace a deinstitucionalizace sociálních služeb je nesmírně důležitá. Každá lidská bytost si zaslouží žít v příjemném a důstojném prostředí s kvalitní péčí. Jsem velmi rád, že Moravskoslezský kraj plánovanou transformaci pobytových sociálních služeb pro osoby s postižením v dohledné době dokončí," uvedl pro Deník náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast Jiří Navrátil.

Moravskoslezský kriminalista Martin Lichý v pondělí informoval o objasnění zločinu.
VIDEO: Mladíci „čistili“ Opavu od bezdomovců. Je z toho pokus o vraždu

Už jsme v nedávné minulosti opustili zámky Nová Horka a Jindřichov ve Slezsku nebo například klášter Marianum v Opavě. Desítky lidí tam musely žít v nevyhovujícím prostředí. A blíží se chvíle, kdy se naši klienti odstěhují i ze zámku Dolní Životice. Moravskoslezský kraj pro ně s pomocí evropských zdrojů vybuduje čtyři nová komunitní zařízení. Děkuji krajským zastupitelům, že tento náš záměr podpořili,“ řekl Jiří Navrátil dále.

Doplnil, že aktuálně v zámku Dolní Životice pobývá 75 osob s mentálním a kombinovaným postižením. Čtyři nová zařízení pro ně měla postupně do roku 2027 vzniknou v Opavě, Kravařích, Mokrých Lazcích a v Ostravě-Porubě.

Hromadná doprava v Opavě, ilustrační foto.
Opava ruší slevu pro seniory v hromadné dopravě. Mnozí prý pracují, mohou platit

„Kompletní proces transformace se ve výsledku dotkne celkem tisícovky lidí se zdravotním postižením. Začalo se v roce 2008, od té doby bylo realizováno zhruba 30 investičních projektů, díky kterým byly rekonstruovány nebo také vznikly nové komunitní sociální služby napříč celým regionem. Jedná se o ucelený systémový proces, který umožňuje osobám s postižením život k přirozené komunitě, který se blíží životu jejich vrstevníků bez znevýhodnění. Zkrátka chceme, aby se všichni lidé cítili být součástí naší společnosti,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jiří Navrátil a upozornil, že na transformaci sociální služby na zámku Dolní Životice má Moravskoslezský kraj v evropských fondech alokováno přes 258 milionů korun. Další prostředky na výstavbu čtyř nových zařízení vynaloží i ze svého rozpočtu.

S obsahem zpracovaného Transformačního plánu, který schválilo krajské zastupitelstvo, vyjádřilo souhlas také Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Kraj: zatím nevíme, co bude se zámkem dál 

Zámek Dolní Životice je v majetku kraje. Deník tak kraj požádal o vyjádření, co se zámkem bude poté, až jej opustí klienti sociální služby.

"O změně využití zámku se rozhodlo až teď na červnovém zastupitelstvu. Takže se začíná analyzovat potenciál objektu, zvažují se možnosti jeho další funkce, až jej opustí sociální služba. V tuto chvíli si netroufáme odhadovat, zda bude využit například pro odvětví kultury, nebo zda se vyhodnotí, že je pro kraj už nepotřebný," řekla mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.