Pro obec s 240 obyvateli jde vyloženě o chloubu, byť v současnosti plní řadu různých funkcí. Je to domov obecního úřadu. Sídlí zde také knihovna, klubovna, prodejna smíšeného zboží a pravé zámecké křídlo pro výrobu duralových rámů využívá firma RB Bike.

V Jezdkovicích zámek opravují postupně po malých částech. Vhodnější by určitě byla komplexní rekonstrukce, na tu však obec pochopitelně nemá. V tomto případě bychom hovořili o částce pohybující se v horizontu několika desítek milionů korun.

„V těchto dnech se opravuje celkem sedm komínových hlavic. Obdrželi jsme dotaci ve výši 150 tisíc korun, přičemž náklady na opravu byly vyčísleny na 480 tisíc korun," vysvětlovala jezdkovická starostka Věra Burdová.

Obec má spoustu plánů

Při pohledu na tuto stavbu byste možná netipovali, že za ní stojí letitá historie. Zámek byl postaven téměř před čtyřmi staletími. Konkrétně v roce 1618. „Západně od Opavy se nachází spousta takových zámečků. V okolních obcích bychom našli mnohé další," poznamenala dále čelná představitelka Jezdkovic.

„Snažíme se jej stále nějakým způsobem rekonstruovat. Vždycky něco opravíme. Jedná se o menší investice," hovořila dále o jezdkovickém zámku Věra Burdová. Samotná obec podle první písemné zmínky vznikla už v roce 1250, o čemž mimochodem svědčí také pamětní deska umístěná na kameni přímo před zámkem.

Věra Burdová hýřila hromadou nápadů. Pokud se jí podaří domluvit další dotaci, mohly by uvnitř zámku vzniknout i výstavní prostory. A to v obecním bytě: „Místnost bychom chtěli udělat podle Marie Karoliny Antonie Sedlnické, která byla poslední zámeckou paní. Něco podobného bychom rádi provedli i se šrotovníkem, jenž byl prohlášen za kulturní památku."

Do Arboreta a pak na zámek

Opravený zámek by jistě do Jezdkovic pomohl přitáhnout řadu turistů. Obci, o jejíž existenci někteří lidé z Opavska nemají ani tušení, by tak rázem výrazně vzrostlo renomé. Místní starostka v tomto ohledu uvažuje ještě v širších souvislostech.

„Je pravda, že turistický ruch u nás v Jezdkovicích by to mohlo výrazně pozvednout. Lidé by navíc měli možnost spojit návštěvu našeho zámku s blízkou, turisticky vyhledávanou lokalitou," uvedla Věra Burdová a svou myšlenku ještě zkonkretizovala: „Kousek odsud se nachází Nový Dvůr, kde je Arboretum spadající pod Slezském zemské muzeum v Opavě. Zde jezdí na výlety spousta lidí. Když už by byli tam, mohli by zavítat i do naší obce."

Zatím však jde pouze o hudbu budoucnosti. A to pouze teoretickou, protože stále je tu oněch několik desítek milionů potřebných na celkovou rekonstrukci, bez nichž se zámek v Jezdkovicích neopraví.

Petr Dušek