Historie novodvorského arboreta se začala psát rokem 1906, kdy toto panství získal Quido Riedel. Postupně v něm vytvořil přírodně-krajinářský park v tehdy moderním anglickém stylu, který odolal oběma válkám. Po té druhé ho však spravovaly instituce bez odborných znalostí a za takových okolností nebylo divné, že valem pustl. V roce 1958 převzalo park tehdejší Slezské muzeum a přeměnilo ho na arboretum.

Jeho nedílnou součástí je původně pseudoklasicistní zámeček s věžovitými rizality a balkonovým portikem z poloviny 19. století, postavený na čtverhranném půdorysu.

Arboretum v zimě:

Později se dočkal pseudorenesanční přestavby a minulý rok prošel kompletní rekonstrukcí, týkající se exteriéru, interiéru a výměny střešní krytiny.

„Už ji skutečně potřeboval, protože předcházející rekonstrukce byla provedena před několika desítkami let a zub času je nemilosrdný. Všechny interiéry i exteriéry jsou nově zrekonstruovány do podoby, jakou zámeček přibližně míval. Teď čeká jen na kolaudaci, po které už může být znovu využívaný,“ říká mluvčí Slezského zemského muzea David Váhala. 

Letní pohled na zrekonstruovaný zámek:

Zimní pohled na zrekonstruovaný zámek.Zrekonstruovaný zámek.Zdroj: Se svolením  Slezského zemského  muzea

Rekonstrukce změnila i jeho další využití, to původní mělo víceméně provozní charakter.

Zámeček byl administrativním objektem s vyčleněným prostorem pro odbornou knihovnu. Jeho nové využití bude zcela jiné. Spodní část bude sloužit společenským akcím a v případě nepříznivého počasí zejména svatebním obřadům.

Takto vypadal zámeček před opravou. Červen 2020, Stěbořice.
Konečně. Zámek opavského arboreta se po sedmi letech otevře veřejnosti

Venkovní část arboreta je totiž vyhledávaným místem pro konání svateb, ale počasí k nim nebývá pokaždé shovívavé. Proto je nutné mít v záloze i střechu nad hlavou. Ve vrchní části vznikne expozice, věnovaná zakladateli arboreta Quidu Riedlovi.

Pod dokončenou rekonstrukcí je podepsaná firma Fichna a Hudeček a práce si vyžádaly náklady, přesahující třicet milionů korun. Částku uhradilo Slezské zemské muzeum s podporou ministerstva kultury.