Anketa byla ukončena v pondělí v poledne. Vítězství nakonec skončilo v kraji Vysočina, kde leží zámek Telč. První a druhé místo ovšem dělilo jen něco málo přes sto hlasů. Třetí Raduň obhájila bronzovou pozici.

„Vítězství bylo těsné a souboj vyrovnaný, v průběhu soutěže jsme se prali střídavě o první a druhé místo. Nakonec Hradec prohrál jen o sto dvacet devět hlasů, takže ty stovky, tisíce příznivců Hradci nikdo nevezme.

I když mě mrzí , že jsme letos nevyhráli, tak pro nás patrioty je hradecký zámek stejně ten nejpohádkovější a nejkrásnější v celé republice,“ zhodnotila průběh soutěže hradecká rodačka a mluvčí Bohumína Lucie Balcarová a doplnila: „Věřím, že příští rok zase spojíme síly a Telč porazíme. Už se na ten vyrovnaný souboj patriotů těším.“

Lucie Balcarová se podílela na loňském vítězství, kdy se výzva podpořit zámky Hradec nad Moravicí a Raduň dostala nejen do naší redakce, ale také do kanceláří, domácností, a kraj viděl, že lidé žijící v něm jsou opravdovými patrioty. A co říkají na výsledek kasteláni našich zámků?

„Já samozřejmě gratuluji vítězi. Druhé umístění je také dobré. Alespoň máme co dál vylepšovat, abychom mohli příští rok vyhrát,“ řekl k výsledkům ankety kastelán hradeckého zámku Radomír Přibyla s tím, že on sám hlasoval jen pro opavské zámky.

Kastelánka raduňského zámku byla s obhajobou třetího místa spokojena. „Velmi nás těší, že jsme se udrželi vedle takových velkých a známých zámků. V příští roce uděláme vše pro to, aby jsme pozici obhájili,“ poznamenala kastelánka Eva Kolářová. „Umístění není tak důležité jako to, že návštěvníci odchází po prohlídce zámku v Raduni s hezkým pocitem, že viděli pěknou památku,“ doplnila.

Sama kastelánka v anketě dala hlas kromě opavským zámkům také zámkům Žleby, Konopiště a Nový Dvůr.

Anketu pořádá Národní památkový ústav (NPÚ) a lidé mohli hlasovat pro téměř devadesátku hradů a zámků, které spravuje právě NPÚ. „Zcela určitě má anketa vliv na návštěvnost. Loňský vítěz, zámek v Hradci nad Moravicí, zaznamenal dvojnásobný počet návštěvníků,“ uvedl tiskový mluvčí Národního památkového ústavu Zdeněk Musil.

Loňský druhý ročník byl ovlivněn také negativně. Do systému se nabourali hackeři, kteří neprávem udělovali hlasy. „Letos k takovému případu nedošlo. Tyto věci byly ještě před začátkem ankety řádně ošetřeny, a tak nemusely být ani žádné hlasy odečteny,“ doplnil Zdeněk Musil.

Konečný výsledek je 3463 hlasy pro zámek Telč, 3334 hlasy pro zámek Hradec nad Moravicí a 1371 hlasy pro zámek Raduň. Ve srovnání s předchozím ročníkem dostaly vítězné zámky letos polovinu hlasů.

Nic to nemění na tom, že se můžete vydat objevovat jejich krásy. Sezona je plném proudu.