Kromě drobných předmětů denní potřeby z první poloviny 20. století jsou to například starožitný psací stůl, šatní skříně, šicí stroj, porcelánová madona, dřevěné kříže, proutěné kočárky i žebřiňák.

„Moc se nám hodí už proto, že vypovídají o prostředí služebnictva, které se v poslední době snažíme návštěvníkům přibližovat,“ říká raduňská kastelánka Eva Kolářová.

Šicí stroj bude umístěn v pokoji komorné, dřevěné kříže uvidí návštěvníci v ložnicích panstva a porcelánovou madonu na nočním stolku kněžniny společnice. Psací stůl bude stát v pokoji tajemníka knížete. Šatní skříně doplní inventář pokojů služebných nebo najdou své místo v hostinském pokoji.

„Z nabídky jsme si vybrali také sadu hezkých skleniček, malovaných emailovými barvami. Žebřiňák jsme převzali v dezolátním stavu, ale opravíme ho a postavíme k sýpce. Rekonstrukce čeká i dva hodně poškozené proutěné kočárky, jeden pro dítě a druhý pro panenku, z konce 19. století. Oběma navíc chybí korby, ale jsme schopni je sami vyrobit,“ konstatuje Eva Kolářová.

Raduňský zámek je unikátní právě tím, že návštěvníkům ukazuje i pokoje, které panstvo nepoužívalo. V současné době je v přízemí zámku přístupný dětský pokoj, pokoj kněžniny společnice a pokoj komorné.

Otevření dalších místností závisí na postupu generální opravy střechy, která za plného provozu potrvá nejméně čtyři roky. Letos v září bude zahájena v severním křídle zámku a s dokončením je počítáno koncem příštího roku. Pokud všechno půjde podle plánu, mohla by v roce 2010 začít příprava k instalaci i zpřístupnění podkrovních pokojů pro zámecký personál a hostinských pokojů pro méně významné hosty.

„Doufáme, že během rekonstrukce střechy nedojde k žádným nečekaným problémům, které by záměr odsunuly na pozdější dobu. Po roce 2010 by se rekonstrukce střechy měla přesunout na jižní křídlo a na průčelí,“ dodává kastelánka Kolářová. Podstatné je, že ani při tak náročné opravě nezůstane zámek pro návštěvníky zavřený.