„K nejčastějším patří takoví, kteří se u nás objevují několikrát do měsíce, potom se někam ztratí a po čase se znovu vrátí. Většinou se zanedbaným zevnějškem a zlozvykem močit nám do postelí. Personálu, který po nich musí uklízet, není co závidět,“ konstatuje vedoucí lékařka opavské záchytky Stanislava Vítková.

Některé případy, které pracovníci zařízení s opilci zažívají, jsou velmi nepříjemné a jiné zase nepostrádají černý humor.

Záchytku opustil kanálem

Zkušenosti mají zdravotníci například s Opavanem středního věku, který matce propíjí důchod a potom jí hrubě nadává. Strážníci jsou v jeho bydlišti pomalu už jako doma. Sotva zapomenou na muže, který na záchytce strávil noc koncem loňského roku.

Po probuzení z alkoholového opojení se cítil jako Rambo a z důvodů, známých pouze jemu, urval z podlahy kus linolea. Pod ním objevil částečně zrezavělý kanální poklop, který nadzdvihl a vklouzl do díry na cestu za lepšími zítřky. Když se konečně proplazil mezi trubkami teplovodního vedení, ocitl se ve sklepě sousední budovy.

Na záchytku mezitím přijeli strážníci a hasiči, aby uprchlíka z kanálu vytáhli. Ušetřil jim práci, protože vyšel sám jen v podvlékačkách a ověnčený pavučinami.

Zastavil na přechodu a měl opilce v autě

Před několika dny byl na záchytku těsně nad ránem přivezen dvacetiletý mladík, bydlící daleko od Opavy. Mužská část byla v té době už zcela obsazena pány, vyspávajícími své opice, takže skončil na posteli v prázdné ženské části.

Když se prospal pěkně do růžova, vjela do něj nežádoucí činorodost. Zahlédl otevřené vstupní dveře a nezaváhal. V příjmové kanceláři rozrazil přítomné jako kuželky a oblečený jen do slipů a ponožek pádil kolem vrátnice k Olomoucké ulici.

Na přechodu mu ukázněně zastavil řidič, ale místo vděku se dočkal překvapení. Podivný naháč mu vnikl do vozu, uvelebil se na vedlejším sedadle a striktně udal směr cesty ke svému bydlišti. Šokovaného řidiče zachránil ošetřovatel z psychiatrické léčebny, který úprk spoře oblečeného pána z areálu ústavu náhodně sledoval.

Rychle pochopil, a vydal se po jeho stopách. Samozvaného pasažéra z vozu vytáhl a dopravil ho zpátky na záchytku.

Nyní bude na záchytce těsno

Přespání na záchytce přijde nocležníka podle okolností příchodu a způsobu platby na 600 až 1 000 korun. „Někteří amatéři se stydí a zaplatí hned na místě, jen aby kolem jejich poklesku nebylo rušno, ale jiní si ostudu ani dluhy nepřipouštějí.

Nezaplacené částky jsou pak vymáhány soudní cestou,“ říká doktorka Vítková.

Právě na to dost zapomětlivých hříšníků slyší a raději přijdou s peněženkou dřív, než jim u dveří zazvoní exekutor. Záchytka už teď prázdná nebývá a další nápor nocležníků je očekáván právě nyní v průběhu Velikonoc i těsně po nich.