Zámek Hradec nad Moravicí se na možné otevření 1. dubna optimisticky připravuje a celý měsíc bude jeho interiéru vládnout velikonoční výzdoba. Květen bude zase ve znamení výstav. Sklepení Bílé věže nově obsadí nadpřirozené bytosti a prohlídku, vhodnou i po celé rodiny, bude dokreslovat hudba.

V dalších prostorách věže najde své místo padesát velkorozměrových fotografií Jiřího Hajduka, výhradně věnovaných nejrůznějším aktivitám hradeckého zámku. Bílý zámek nabídne prezentace dvou obrazů Oskara Kokošky, které budou součástí prohlídkového okruhu a ve Velké galerii na chvíli zdomácní výstava z Popradského muzea, tvořená avantgardními fotografiemi z celého světa. Zámek letos dál počítá i s tradičními aktivitami, jakými jsou například tituly Slezského divadla, hudební festivaly, šermířské dny, Hradozámecká noc i závěrečné Vánoce na zámku.

Zámek v Raduni bude letos kromě prohlídek žít též revitalizací rybníka, což pro návštěvníky znamená určité omezení. Do zámku se nedostanou z parkoviště, cestu k němu si budou muset prodloužit přes obec.

„Stará hráz už propouštěla vodu, a proto bude vybudovaná nová a v místě protékání Raduňky bude nový požerák. Zpevnit necháme též ostrůvky, které budou odbahněné,“ stručně popisuje nejrozsáhlejší stavební akci letoší prohlídkové sezóny zámecká kastelánka Markéta Kouřilová. Po revitalizaci by se do rybníka mohli vrátit jeho původní obyvatelé – žáby a labutě, aby svou přítomností doplnili atmosféru tohoto půvabného zámku poblíž Opavy.