Kastelánka raduňského zámku Eva Kolářová oproti loňsku od začátku sezony, která odstartovala v dubnu, eviduje o tisíc lidí méně. Pokud si myslíte, že hlavním problémem je například výše vstupného, jste na omylu. Za úbytkem návštěvníků stojí letošní tuhá zima.

„Tradičně pořádáme akci Velikonoce na zámku. Zatímco loni přišla více než tisícovka lidí, letos jich bylo jen pět set," uvedla kastelánka zámku v Raduni a jedním dechem dodala: „Musím také vzít v potaz, že ve srovnání s minulými roky ubylo třeba školních výletů."

I když duben nebyl co se tržeb týče ideální, v následujících měsících snad kromě června se situace zlepšila. „Červenec doposud vypadá velice nadějně. Trochu se bojíme konce roku. Se zámkem v Hradci nad Moravicí se střídáme v organizování Vánoc na zámku. Ty se letos uskuteční právě tam," posunula se dále Eva Kolářová, jež vysvětlila, v čem všem by se úbytek lidí mohl projevit:

„Propad v návštěvnosti by chod zámku určitě neohrozil. Nezaplatili bychom ovšem některé akce, které máme připravené na příští rok. Musely by se třeba odložit."

Hradec zaznamenal nárůst návštěvníků

Kastelán hradeckého architektonického skvostu Radomír Přibyla je o poznání veselejší. Jeho zámek totiž patří k jedněm z mála, u nichž návštěvnost ještě vzrostla. „Ano, je to tak. Oproti loňsku máme o 3 000 lidí více. Podle mého je to hlavně o tom, že jsme k běžným návštěvním okruhům přidali také výstavy," uvedl Radomír Přibyla.

Největší akce se přitom teprve uskuteční. Zmiňme třeba divadlo pod otevřeným nebem La Traviata a na Mariánských lukách také obrovský hudební festival Moravské hrady a zámky. „Určitě je nutno uvést také Zámeckou noc. Ta je na programu poslední srpnovou sobotu. Budou prohlídky, vojenské ukázky a také letní kino. Promítat se bude na zeď Bílé věže," uzavřel kastelán hradeckého zámku.

Petr Dušek