Začalo se u Vojenského splavu a pokračovalo se až k mostu na Kolofíkově nábřeží. Členové Kanoe klubu Opava se akce zúčastnili v hojném počtu a přímo na řece jste mohli spatřit dobrých dvacet lodí.

Někteří si na výrobě kostýmů dali notně záležet. K vidění byla například kompletně obsazená kanoe indiány, dva mladíci oděni do úboru Technických služeb převáželi popelnici, v nezvykle teplém říjnovém počasí jsme také narazili na Santa Clause, kluky, co si na lodi dokonce postavili stan a mnohé další vodáky ve vtipných maskách a převlecích.

Zamykání vody si nenechali ujít ani odchovanci KK Opava a deblkanoisté, kteří dnes už patří do užší světové špičky, Jonáš Kašpar a Marek Šindler.

Také oni se v minulosti podrobovali tradičnímu podzimnímu rituálu. „Jedná se o takovou společensko-sportovní akci, která prostě neodmyslitelně patří ke konci každé sezony. V naší loděnici se udělá občerstvení, sejdou se rodiče, závodníci a trenéři. Pak se sjede voda. Je to hlavně o srandě.

V závěru se vyhlásí dva nejlepší kanoisté sezony a velkým stříbrným klíčem symbolicky uzamknou vodu," přibližoval průběh Jonáš Kašpar.

Slavnostního úkolu se během uplynulého víkendu nakonec ujala nadějná mladší žačka Kateřina Beková, která se stala mistryní republiky a získala také stříbro a bronz v hlídkách, se skokanem roku Lukášem Balarinem. Ten za poslední rok zaznamenal obrovské zlepšení. Čeští reprezentanti ve vodním slalomu Jonáš Kašpar a Marek Šindler tentokrát zůstali na břehu. Zamykání vody už nějakou dobu sledují jen v pozici diváků.

„Po delší době jsme na nějaký čas byli doma v Opavě, takže jsme neváhali přijít. Do lodi už jsme ale nešli," usmíval se Jonáš Kašpar a ještě dodal: „Dřív, když jsme byli mladší, jsme to ale samozřejmě také absolvovali."

Závěrečnou otázku nám zodpověděl zadák opavské deblkanoe Marek Šindler. Ptali jsme se ho na to, jakou nejšílenější masku nebo převlek na lodi při zamykání vody viděl: „Byl to trochu extrém. Pokud si dobře vzpomínám, v minulosti nějaká dvojice nejenom že na lodi postavila stan, ale na chvíli v něm rozdělala i malý oheň. To bylo skutečně neuvěřitelné. Hodně netradiční táborák."