Na Horním náměstí u „Koule“ se během středečního večera sešla zhruba dvacítka lidí v rámci setkání Svíčky za Miladu Horákovou a oběti komunismu. Připojili se i signatáři petice Milion chvilek pro demokracii, kteří před nedávnem ve slezské metropoli protestovali proti Andreji Babišovi.

„Mrzelo jen, že se nás sešlo tak málo a nepřidalo se více lidí. Já osobně jsem ale za každou takovou aktivitu rád. Kdybychom nevyšli ven, budilo by to zdání, že jsme se současným politickým a společenským vývojem spokojeni. A to se rozhodně říct nedá. Zvlášť v den, kdy jsme si připomínali zavraždění Milady Horákové, dávalo velký smysl ukázat, kam až by naše pasivita a nezájem o věci veřejné mohly dojít,“ komentoval jeden z organizátorů setkání Milan Freiberg, který si osobnosti, na jejíž počest se svíčky zapalovaly, nesmírně cení: „Líbí se mi heslo, pod nímž akce po celé republice probíhaly – Jdu s hlavou vztyčenou. To vystihuje její morální hodnoty a vzkaz naší generaci.“

Na Horním náměstí v Opavě přišla za Miladu Horákovou zapálit svíčku asi dvacítka lidí.

Milada Horáková se na konci padesátých let stala jednou z obětí vykonstruovaných komunistických „monstrprocesů“. Byla podrobena trýznivému mučení a nakonec odsouzena k trestu smrti. Odmítla však žádat o milost. Na dvoře pankrácké věznice byla popravena 27. června 1950 v 5.35 hodin ráno. Její ostatky byly zpopelněny a zůstaly nepohřbeny.