Cigareta na pracovišti? Někde ano, jinde mají kuřáci smůlu. Stále více zaměstnavatelů totiž přistupuje k tomu, že kouření úplně zakazuje. Naši redakci zajímalo, jak si v této věci stojí například na úřadech a dalších institucích v regionu. Tak třeba opavský magistrát milovníkům nikotinu jejich zálibu nezakazuje. Klasickou vnitřní kuřárnu ale ani na Hlásce, ani v areálu magistrátu v Krnovské ulici úředníci nemají.

„Celý magistrát je nekuřácké pracoviště. V Krnovské ulici mají zaměstnanci venku v areálu vyhrazeno místo ke kouření, v budově Hlásky se pak v patře nachází balkon, který mohou také využívat,“ přiblížila mluvčí města Lada Dobrovolná.

Protože na magistrátu funguje evidenční systém docházky, musejí si kuřáci před začátkem své cigaretové pauzy nahlásit odchod. Čas, který prokouří, se jim pak odečítá z pracovní doby a tu si posléze musejí nadpracovat.

Zcela nekuřácký je oproti tomu městský úřad v Hlučíně. O trochu více benevolentněji přistupují k této problematice na opavském soudu.

„Objekt budovy je nekuřácký, prostor pro kuřáky se nachází venku v atriu,“ upřesnila předsedkyně Okresního soudu v Opavě Marta Kužušníková.

Na cigaretu si naopak musejí nechat zajít chuť zaměstnanci Slezské nemocnice, neboť podle oficiálního stanoviska, platného od července loňského roku, jim vedení v otázce kouření zatlo tipec.

„Pro zaměstnance a subdodavatele je to zákaz absolutní. Porušení tohoto nařízení u nich bude bráno jako porušení pracovní kázně,“ konstatuje mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Co se návštěv a hospitalizovaných pacientů týká, mohou si zapálit ve dvou venkovních kuřárnách, které se nacházejí u pavilonu V a N.