To, co zastupitelé před rokem prosadili, teď berou zpět. Řeč je o stanovách, které určují způsob správy opavského dopravního podniku. Konkrétně jde o to, že představenstvo společnosti obsadí političtí zástupci.

Zastupitelům tento návrh předložil náměstek Josef Stiborský (KDU-ČSL), sám jej ale nepodpořil. „Návrh předkládám na základě požadavků rady města. Důvodem je, aby politická reprezentace měla možnost ovlivnit chod dopravního podniku a měla kontrolu nad jeho správou.

Osobně pro návrh ale hlasovat nebudu, podle mého existují nejasnosti v modelu řízení a způsobu obsazování správních orgánů. Proto doporučuji návrh odročit," konstatoval Stiborský.

Právě před rokem ale zastupitelé odsouhlasili, že představenstvo dopravního podniku bude složeno z expertů a tím dojde k odpolitizování vedení společnosti. Větší míra zodpovědnosti tím přešla také na ředitele. „Před rokem pro tuto změnu zvedli ruku i někteří nynější koaliční zastupitelé, například Marek Veselý a Dalibor Halátek. Teď se jim to zřejmě nehodí," připomněla Pavla Brady (Zelená pro Opavu).

Podle Marka Veselého ale praxe ukázala, že takzvaný německý systém není efektivní. „Teď si sypu popel na hlavu, pro změnu jsem před rokem hlasoval, nicméně se ukazuje, že tento systém není efektivní. Faktem je, že neseme před voliči zodpovědnost, a proto bychom měli mít možnost do chodu podniku zasahovat," dodal Veselý.

Podobný názor zastává i jeho koaliční partner Libor Witassek (Změna pro Opavu). „Podobně jako opozice žádám informace a ty ze strany dopravního podniku prostě nemám. Jsem ochoten připustit, v představenstvu by měli být i odborníci, nicméně odpovědnost za chod leží na nás, na zvolených zástupcích," doplnil Witassek.

S tím ale nesouhlasil například Tomáš Navrátil (ČSSD). Argumentoval tím, že pokud Libor Witassek nemá informace o vedení dopravního podniku, svědčí to špatné komunikaci mezi ním a členy dozorčí rady. „Také nevím, proč mají podnik znovu řídit politici. V tomto případě se jedná o oblast, kde je odborné vedení nutné," řekl Navrátil.

Přes námitky opozice změna stanov zastupitelstvem prošla.