Vize, ambice, ale i průměrná mzda zaměstnanců. Všem těmto tématům se věnoval ve své zhruba dvacetiminutové prezentaci Pavel Tuleja. Rektor pocházející z Havířova by se rád v budoucnu zaměřil na to, aby se z Opavy nestěhovali mladí lidé.

„Budeme nadále vyvíjet aktivity, jejichž cílem bude zabránit migraci mladých lidí do ostatních regionů České republiky," uvedl Pavel Tuleja.

V jeho prezentaci ale nezřídka zazněla i čísla, díky nimž si opavští zastupitelé udělali o univerzitě komplexnější obrázek. Podle nich má opavská vysoká škola šest a půl tisíce studentů a něco přes tři sta zaměstnanců. Třicet procent studentů jsou přímo Opavané, zbylých sedmdesát je z nejrůznějších koutů celé republiky.

„Jak už jsem informoval dřív, jsem pro maximální otevřenost," vysvětlil Pavel Tuleja, když se na promítačce objevily průměrné platy zaměstnanců Slezské univerzity. Akademický pracovník si působením na univerzitní půdě vydělá průměrně měsíčně 32 590 korun, neakademický pracovník průměrně 19 720 korun.

„Jsem ženatý a mám tři děti," zahájil své vystoupení Petr Častulík, který byl ale jinak oproti Pavlu Tulejovi na slovo skoupější. Vysvětlil zastupitelům, že začínal od píky coby řadový policista, takže zná všechny sféry své profese.

Doposud působil v Bruntále, kde se zaměřil na hospodářkou kriminalitu a distribuci drog. Proti těmto nešvarům by chtěl bojovat do budoucna i v Opavě. „Ale za policisty by měly mluvit spíše výsledky než slova," uzavřel svou řeč.