Opoziční zastupitelé si nechali vysvětlit některá navýšení v příjmové oblasti a ohradili se proti některým škrtům.

„Zkrácení rozpočtu dopravního podniku o dvanáct milionů považuji za radikální zásah, který může ohrozit chod, rozvoj a obslužnost, kterou tato organizace poskytuje," přednesla během diskuse zastupitelka Pavla Brady (Zelená pro Opavu) a z pozice místopředsedkyně finančního výboru tlumočila zamítavé stanovisko ke schválení rozpočtu.

Na argumenty proti snížení prostředků pro potřeby dopravního podniku reagoval primátor Martin Víteček (ANO 2011). „Stávající počet linek je luxus, který si Opava nemůže dovolit," pronesl před zastupiteli.

Další z návrhů opozice se týkal zvýšení odměn pro zastupitele. „Počet zastupitelů se snížil a rozpočet na jejich odměny se navýšil. Jestli chápu správně, jedná se o navýšení kvůli pořízení nového vozu, který ale podle mého názoru není zapotřebí pořizovat. Proto navrhuji půl milionu z navýšení převést do rozpočtu nemocnice," navrhla Olga Pavlíčková (Zelená pro Opavu).

Pro tento návrh zvedlo ruku 15 zastupitelů, tři byli proti, tři se zdrželi a 17 nehlasovalo. Návrh tak neprošel.

Vzhledem k rozpočtu, který se snaží uspořit na všech frontách, upozornil na paradoxní položku v návrhu rozpočtu Radim Křupala (ČSSD). Přesně na tři sta tisíc, které radní doporučili připsat Slezské univerzitě, ačkoli nevznesla žádný požadavek.

„V rámci veřejných institucí je na tom Slezská univerzita nejlépe, proto žádám o vysvětlení tohoto výdaje," obracel se na vedení města Křupala.

Vysvětlení se dočkal ze strany náměstka Dalibora Halátka (Změna pro Opavu) a primátora Martina Vítečka. Ti sdělili, že příspěvek se týká projektů v rámci spolupráce radnice a akademické půdy. „Konkrétní projekty ale zatím nemáme," přiznal Víteček.

Diskusi rozpoutal také bod týkající se zvýšení poplatku za svoz odpadů. Nárůst o 99 korun, a tedy cílovou částku 495 korun, nakonec zastupitelstvem prošel. Zvýšení poplatků přinese do městské kasy pět milionů. Zazněly ale argumenty týkající se dopadu na motivaci občanů k ekologickém zacházení s odpady.

„Podle mého názoru by měli být zvýhodněni ti, kteří se chovají ekologicky, oproti těm, kteří například netřídí," pronesl Vladimír Javorský (KSČM).

S podobným názorem vystoupili také Tomáš Čvančara (ČSSD) nebo Ondřej Tůma (Změna pro Opavu), který upozornil, že zvýhodnění těch, kteří s odpady nakládají zodpovědně, bylo obsaženo v programu některých koaličních partnerů. Radim Křupala pak podal kompromisní návrh, který by stanovil výši poplatku na 450 korun.

Ten ale neprošel stejně jako návrh, který chtěl zachovat poplatek na stávající hladině.

Představenstvo a dozorčí rada SFC rozšířeny

Jedním z bodů pondělního zastupitelstva bylo mimo jiné jmenování vedení městských společností, mezi které patří například i fotbalový klub SFC Opava. Jeho představenstvo bude pětičlenné a nebudou v něm figurovat jména generálního manažera Aloise Grussmanna a Václava Klučky.

Místo nich Marka Hájka doplnil primátor Martin Víteček, Milan Kolář, Michal Kokošek a Daniel Benna. Při schválení návrhu složení dozorčí rady došlo k problému. Neprošel navrhovaný Petr Čelůstka, kterého rozporoval Radim Křupala na základě dluhů vůči Seniorcentru. Jeho nominace byla nakonec stažena.

Na doporučení Marka Veselého (ODS) byla dozorčí rada rozšířena dokonce na pět členů. Nově byl do ní nominován Pavel Novotný, současný tajemník města Kravař, dále Michal Schreier, Libor Wittasek, Josef Vícha a Jiří Černohorský. V souvislosti s dozorčí radou padlo také jméno Petra Orieščika, to ale bylo po desetiminutové přestávce staženo.

..pondělnímu zastupitelstvu se budeme věnovat v dalších vydáních Opavského a Hlučínského Deníku..