Podeváté se v pondělí 21. září sejdou opavští zastupitelé a jednání by tentokrát mohlo být dramatické. Důvodů může být hned několik.

Je reálné, že vyvrcholí dlouhodobé pnutí v opavském klubu ANO 2011, kdy jeden proud reprezentuje opavský primátor Martin Víteček a druhý první náměstkyně Simona Bierhausová. Minulý týden primátor na tiskové konferenci po jednání rady avizoval, že si bude ověřovat, co se mezi členy opavského klubu děje.

„Získal jsem již dostatek informací a nyní jednám o přijatelném řešení s koaličními partnery i předsednictvem našeho hnutí v Praze," komentuje aktuální situaci Martin Víteček. Konkrétní nebyla ani Simona Bierhausová, ta pouze sdělila, že se zmíněné tiskové konference nemohla zučastit. Vnitřní spory však podle koaličních partnerů nezasahují do procesů správy města.

„Necítím se být kompetentní hodnotit vnitřní situaci jiného politického subjektu. Pro mě, jako koaličního partnera, je směrodatné, že současný stav v opavském ANO 2011 nijak negativně neovlivňuje chod radnice," říká Josef Stiborský (KDU-ČSL).

Další změnou a předmětem diskuse může být také snížení počtu radních. Těch je v tuto chvíli jedenáct. „Vůbec nedokážu předjímat vývoj v této věci. Snažíme se dojít k dohodě. Pokud se nedohodneme, je možná i tato varianta," připouští opavský primátor.

Důležitým bodem na programu jednání zastupitelstva bude také dofinancování a možné převzetí opavského hokeje.

„Koalice se shodla na tom, že hokej v Opavě zůstane. Teď se hledá nejlepší cesta, jak toho docílit. Tato jednání budou otázkou dnů. Mou preferencí je podpora dětí a mládeže," sdělila Simona Bierhausová po jednání koalice, členů sportovní komise a Aloise Hadamczika jako předsedy HC Slezan Opava.

„Mám z jednání velmi dobrý pocit, bylo na vysoké úrovni. Řadu věcí jsme si vysvětlili. Domluvili jsme se na tom, že město bude nadále podporovat mládež, a to ještě vyšším finančním obnosem," řekl Alois Hadamczik.

Konkrétnější podobu toho, jak by mohl hokej fungovat a jakým způsobem by jej město převzalo, zatím radní nenastínili. Jednání ale podle všeho pokračují. „Intenzivně vyjednáváme o podmínkách převodu hokeje. Město má zájem hokej převzít, ale ne za jednostranně nevýhodných podmínek," uzavřel Martin Víteček.