Liknavost, nebo záměr vedení radnice? Také o tom hovořil na včerejším zasedání zastupitelstva Michal Krejčí (Chcete změnu? Volte mladé). V rozpravě k prodeji domu U Jaktařské brány č. 2 poukázal na to, že některé podstatné skutečnosti týkající se nemovitosti měli zastupitelé vědět už na minulé schůzi 17. června.

Manželé Suroví, kteří podle předkupního práva nabídli svůj dům nejprve městu, jej informovali o nových skutečnostech souvisejících s jejich domem v dopise ze 12. června. Jak jsme včera informovali (ČTĚTE), šlo o doživotní nájem nebytových prostor v domě a zástavní právo na více než sedm milionů.

Obě břemena na dům ve svém vlastnictví uvalili současní majitelé Lubomír a Marie Suroví ve prospěch Michala Mrňky, který jejich koupi domufinančně zaštítil.

Primátor Zbyněk Stanjura (ODS) reagoval tím, že vyvrací jednak liknavost vedení města a jednak záměr. „Dopis nám přišel 12. června, následoval pátek třináctého, víkend a pak pondělí 16., kdy jsme se připravovali na zastupitelstvo. Ano, máte pravdu, zůstal v poště dva pracovní dny. Není to ani liknavost, ani úmysl,“ uvedl.

Na dotaz Krejčího, proč se odkoupením domu zastupitelé ještě zabývají, když lhůta pro odkoupení uplynula 12. července, reagoval Stanjura následovně. „Máme platné usnesení zastupitelstva. Já jsem samozřejmě mohl kupní smlouvu podepsat, ale poté, co se dopis objevil, jsme o tom jednali na radě města a na ní jsme došli k závěru, že v této chvíli zpětný odkup pro město nebude výhodný, a proto jej předkládáme zastupitelstvu,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

V době, kdy podle Stanjury zastupitelstvo o odkoupení domu rozhodovalo, byl vlastnický list k nemovitosti čistý. Podle něj je motivací města hlavně domy privatizovat a ne je kupovat zpět. Na adresu institutu dorovnání obsaženého v Zásadách převodu a nabytí nemovitostí Stanjura poznamenal, že se ukazuje, že nefunguje tak, jak on spolu s těmi, kteří pro něj hlasovali, očekávali, že fungovat bude.

Podle něj je vedení města připraveno vést jednání o modifikaci či zrušení této možnosti dorovnávání ze strany nájemníků. Michal Krejčí, který je členem majetkové komise, vznesl také dotaz po smyslu činností komisí rady města. Například majetková komise by podle něj měla právě o takových kontroverzních bodech jednat.

„Majetková komise se sejde vždy, když je ukončen prodej obálkovou metodou a my musíme otevřít obálky a zkontrolovat, zda je všechno v pořádku,“ uvedl Krejčí. Pokud podle něj je toto hlavní poslání komise, pak její činnost považuje za ztrátu času. Navíc také činnost předsedů komisí je honorována. „Každý předseda komise pobírá za svou činnost měsíční odměnu. Je to odměna za odvedenou práci, nebo za zásluhy?“

„Odborné komise jsou poradní orgány rady,“ uvedl Stanjura. Je tedy podle něj v kompetenci předsedů těchto komisí, kdy se scházejí a jak pracují.