Je rozhodnuto! Opavané se po dlouhých letech plánů a příprav dočkají revitalizace sádráku. Na svém mimořádném zasedání o tom rozhodli opavští zastupitelé.

Původní rozpočet projektu a smlouvy k němu schválili už před třemi lety. Nedílnou součástí obnovy sádráku byla už od vzniku projektového záměru v roce 2006 lávka přes řeku Opavu. Ta spojí Stříbrné jezero s Městskými sady. Jenže právě na lávce se všechno zaseklo. Stavební akci měl celou zaplatit stát, a to v rámci revitalizace po důlní činnosti.

Vizualizace lávky přes řeku Opavu.
Spor o lávku vyřešen, revitalizace sádráku začne možná příští rok
Fanoušci Baníku Ostrava a Slezského FC Opava při derby. Ilustrační foto.
Bezpečnostní složky v pohotovosti. Opava se připravuje na derby s Baníkem

Loni ale Ministerstvo financí České republiky konstatovalo, že žádnou lávku platit nebude, protože se obnovy lokality po zmíněné důlní činnosti netýká. Následovala dlouhá jednání města s resortem až světlo světa před nedávnem spatřil kompromis.

„Dohodli jsme se na spolufinancování, kdy stavba lávky bude hrazena z šedesáti procent ze státního rozpočtu a ze čtyřiceti procent z rozpočtu města,“ vysvětlil Martin Dostál, který je pověřen řízením odboru rozvoje města a strategického plánování magistrátu a sám se jednání účastnil.

Bronislav Stáňa v dresu Opavy.
Exbaníkovec Stáňa: Musíme to urvat. Exopavák Smola chce zpívat: Derby je naše

Stříbrné jezero - Ilustrační foto.Zdroj: archiv Deníku

Mimořádné zastupitelstvo se neslo v poklidném duchu, pouze Marek Veselý upozornil, že podle něj nejsou zadávací podmínky dostatečné. Pavel Juříček a primátor Tomáš Navrátil uvedli, že podmínky mohou být dále s ministerstvem diskutovány. Soutěž bude vyhlašovat přímo ministerstvo a mohlo by se tak stát ještě letos na podzim.

Vnoučata při pravidelných návštěvách své stařenky a staříčka (prarodiče) v Dolních Životicích-Herticích.
SERIÁL DENÍKU: Jak jsme žili na Opavsku - Dolní Životice-Hertice

„Za město budeme navrhovat člena do výběrové komise,“ dodal Tomáš Navrátil. Práce na revitalizaci mají trvat osmnáct měsíců.

Celá obnova by podle předpokladu měla spolknout 122 milionů korun bez DPH, samotná lávka by měla vyjít na 46,5 milionu. Kromě ní vznikne i podchod pod Rolnickou ulicí, u jezera má vyrůst cyklostezka, brouzdaliště, atrakce pro děti. Projekt počítá i s výstavbou chodníků nebo vybudováním veřejného osvětlení.

Rudolf Feilhauer v Krámku u radnice ke každému nákupu vydává EET-účtenku. Prodavačka, kterou zaměstnal, jednou z roztržitosti na účtenku zapomněla. Tak se zrodila známá kauza Krnovský koláček.
Kauza "Krnovský koláček" upozornila na problémy živnostníků
Cesta po Anglii a Irsku.
Na jawách budou nadšenci brázdit Anglii a Irsko