Na programu včerejšího jednání zastupitelstva byl znovu bod o prodeji parkoviště v centru města. Nejdřív patřilo opavským Technickým službám a v roce 2005 bylo na pět let pronajato firmě Pouba – Koruna. Podnikatel Miloslav Pouba požádal v roce 2006 o prodej pozemku, ale zastupitelé tehdy projednání odročili.

Letos o prodej požádal znovu a radní vyhlásili otevřenou soutěž, kde byla jediným kritériem nabídka ceny. Přišla od dvou zájemců a jedna byla na vyšší částku, takže ji radní doporučili akceptovat. Druhý zájemce však sumu po zjištění situace hned dorovnal. Na včerejším jednání měli zastupitelé rozhodnout, jak tento horký brambor zchladit.

Dorovnání částky podmínky soutěže umožnily

Předkladatel Jaroslav Horák (ČSSD) v úvodu svého vystoupení emotivně hovořil o tlacích, které podle svých slov dosud ještě nezažil. Kdo je však na něj vyvíjel už neřekl.. Přiznal, že v podmínkách soutěže nebyla zakotvena věta o nemožnosti dorovnání částky. „Za tuto chybu se omlouvám,“ konstatoval náměstek primátora Jaroslav Horák.

Argumentoval rovněž tím, že veřejně přístupné parkoviště je využíváno nejenom hotelem, ale i občany města a návštěvníky. Navrhl revokaci usnesení zastupitelstva z května 2006, zrušení výběrového řízení a prodej parkoviště formou veřejné dobrovolné dražby.

V následné rozpravě vystoupil i podnikatel Miloslav Pouba. „Chci upřesnit některé fakta,“ uvedl. Konstatoval, že má o koupi parkoviště zájem už čtyři a půl roku a poslední letošní jednání s městem bylo o částce osm milionů korun.

Ironií osudu to byl právě Pouba, který po pádu První slezské banky a Univerzal banky zachránil Opavě 19 milionů korun. V těchto peněžních ústavech městu uvízly akcie, o které by přišlo a podnikatel je tehdy převzal, aniž by žádal protihodnotu.

Návrhy zastupitelů vyzněly v plénu do ztracena

Miroslav Opálka v rozpravě konstatoval, že ve směrnicích prodeje majetku bylo uvedeno dorovnání a město jeho odmítáním porušuje vlastní usnesení. „Proč tak úpěnlivě trváte na tom, aby uspěl ten, kdo dá víc, když u jiných žadatelů o koupi býváte vstřícní?“ zeptal se zastupitelů.

„Žádný tlak jsem ohledně parkoviště necítil,“ řekl Michal Krejčí (Chcete změnu? Volte mladé) s návrhem, aby město pozemek zase jen pronajímalo. „Parkoviště je přístupovou cestou k hotelu a takový prodej by opavskému podnikateli znemožnil činnost. To je v rozporu s proklamacemi města“ tvrdila zastupitelka Pavla Brady (Chcete změnu? Volte mladé).

Také zastupitel Jaroslav Burda (SNK) chtěl, aby si město parkoviště nechalo. „Po jeho prodeji by už nemohlo ovlivnit realizaci záměru, který by tuto lokalitu nevratně narušil a to si neumím srovnat se svým svědomím,“ mínil zastupitel Burda.

K jeho názoru se přiklonili i další vystupující - zastupitel Vladimír Javorský (nezávislý za KSČM) a z řad občanů Petr Dybowicz. Zastupitelé všechny návrhy vyslechli, další pronájem parkoviště zamítli a přiklonili se k návrhu Jaroslava Horáka.