I když se před pondělním jednáním z různých důvodů omluvilo hned několik členů zastupitelstva, místa určená veřejnosti nestačila.

Zaplnili je totiž převážně obyvatelé ulice Lidická. Ta se nachází v těsné blízkosti hradeckého hřbitova a místní si dlouhodobě stěžují na zdejší neutěšenou dopravní situaci.

Zastupitelé se zabývali také dopravou v sousední ulici Na Tylovách. A aby početná návštěva ze strany veřejnosti nemusela čekat, než bod číslo devět přijde na řadu, přesunuli ho hned na začátek jednání.

Někteří Hradečané byli ve svých tvrzeních velmi naléhaví. Před nedávnem se dokonce uskutečnila schůzka obyvatel z dané lokality, na které se řešilo, jaké jsou možnosti.

„Chceme, aby zastupitelstvo zaujalo nějaké stanovisko a už teď rozhodlo, co se bude dít dál,“ zdůraznila jedna z žen bydlících v ulici Lidická.

Problémem jsou chybějící parkovací místa, chodníky a úzká vozovka. Třeba ulicí Na Tylovách není mnohdy jednoduché projet, protože vozidla parkující u krajnice znesnadňují průjezd, automobily se tak na silnici nevyhnou, jestliže jeden nedá přednost druhému.

Někteří si ale na takzvaných Hradčanech, jak se této části Hradce přezdívá, stěžují i na bezpečnost.

„Chodím s kočárkem a vzhledem k chybějícím chodníkům, musím jít po cestě. Pokud zde panuje silnější provoz, je to riskantní,“ upozorňovala maminka malého dítěte, jež také žije v Lidické ulici.

„Připadáme si jako občané druhé kategorie. Otázka bezpečnosti se musí řešit, vždyť nám tam jde o holý život. Auta nám jezdí pod okny jen několik desítek centimetrů od našich domů,“ uvedl jeden ze seniorů, kteří přišli na pondělní zastupitelstvo.

Našli se i tací, co nabízeli řešení.

„Na Hradčanech mají někteří garáže. I přesto jsou však se svými auty shnilí do nich zajet, raději zaparkují u cesty a blokují dopravu. Mám kamaráda v Opavě, který si za takové parkování musí platit. Pojďme to zpoplatnit i u nás. Myslím si, že pak už by každý zvážil, zda nezaparkuje v garáži,“ přidal svůj postřeh starší muž z řad veřejnosti.

Hradečtí zastupitelé po diskusi ukázali, že jim situace v ulicích Na Tylovách a Lidická není lhostejná. Ze tří možných variant zvolili tu, podle které se rozšíří vozovka, opraví se chodníky a bude zde obousměrný provoz.

Tento návrh byl posléze odhlasován a obyvatelům dotčené lokality by se tak v budoucnu mělo ulevit.

Ilustrační foto.
Kouč vedoucí Opavy změny neplánuje
Ilustrační foto.
Plány na opravu zimního stadionu zkrachovaly