Některé věci a někteří lidé se nemění. To si mohli na svém pondělním jednání ověřit opavští zastupitelé. Jejich diskusi okolo hospodaření dvou městských firem, během níž se opozice jako vždy navážela do vládnoucí koalice a naopak, narušil bývalý zastupitel za Stranu zelených Petr Dybowicz.

Ten se na zastupitelstvu vynořil po dlouhé době a choval se jako před lety, kdy svými kontroverzními a agresivními výroky budil pozdvižení.

Zastupitelé právě projednávali tristní hospodaření a stav městské obchodní společnosti Pila Hrabství s. r. o. a příspěvkové organizace Městské lesy. Obě firmy jsou prodělečné, radnice na ně tvrdě doplácí. Pila v Hrabství je podle některých zastupitelů dokonce na zavření. Vedení radnice však zatím nemá plán, co bude s oběma společnostmi dělat, čímž si vykoledovala kritiku občanských demokratů v čele s exprimátorem Zbyňkem Stanjurou.

„Co budete s tou firmou dělat? Neprodukuje žádný zisk, je na odpis," ptal se Stanjura.

Náměstkyně primátora Pavla Brady (nestr.), která zastupitelstvo místo nemocného primátora Zdeňka Jiráska (ČSSD) vedla, odpověděla: „Pila se řeší od roku 2003. Rozhodnutí by mělo padnout do konce tohoto roku." To už ale Petr Dybowicz nevydržel, přihlásil se o slovo a do mikrofonu tvrdil, že pilu stejně jako Městské lesy rozkradli kmotři. Současně vyzval policii, aby zasáhla.

Když zastupitelé po hodině téma pily opustili a přehoupli se k Městským lesům, v bývalém zastupiteli to opět vřelo. Náměstkyně Brady konstatovala, že tato společnost dříve městský rozpočet dotovala, nyní potřebuje dotace z rozpočtu města ona sama. „Proč? To je otázka na předchozí vedení města," podotkla náměstkyně. K ní se přidal její kolega Zdeněk Frélich, který se nového ředitele Městských lesů Reného Binara zeptal, jak dlouho musí město firmu dotovat, než bude zisková. „Minimálně deset let," zněla odpověď.

Opoziční ODS a vládnoucí koalice se poté začaly vzájemně kritizovat a hledat viníka, který za tento stav a zplundrované lesy může.

Před mikrofon předstoupil Miroslav Krajíček (ODS) a obrátil se k Pavle Brady. „Jste v polovině svého mandátu a není vás hodno vymlouvat se na předchozí vedení města," neodpustil si moralistickou poznámku bývalý poslanec Krajíček, který je dnes mimochodem generálním ředitelem státního podniku Povodí Odry.

Vzájemné špičkování pak vyvrcholilo slovní přestřelkou mezi Dybowiczem a zastupitelkou Jitkou Měchovou (ČSSD).

Ve chvíli, kdy Dybowicz osočil občanské demokraty a směrem ke Stanjurovi začal hřímat na téma, jak se z malého člena ODS stal velkokapitalista s několika domy, Měchová k němu mimo veškerý „protokol" přistoupila a rozčileně mu řekla: „Vemte si opici, seberte se a běžte!" Narážela tím na Dybowiczovu éru z dob primátora Jana Mrázka, kdy si jako zastupitel s sebou na jednání bral velkou plyšovou opici, která seděla vedle něho.

Ještě o přestávce se pak oba napadali. „Vy jste se předvedla," zaútočil Dybowicz na Měchovou, která starostuje v Podvihově.. Ta si to nenechala líbit a obořila se na něho: „Patříte na psychiatrii, běžte se léčit."

Pilu v Hrabství a Městské lesy projednávali zastupitelé plně dvě hodiny. Závěr? Co se pily týká, musí radní a primátor do letošního listopadu vypracovat záměr, co s ní bude dál. Totéž má učinit v případě Městských lesů, stihnout to však musí do zářijového zastupitelstva.