Zasedání opavského zastupitelstva rozhodně nebylo nudné. Dopředu se vědělo, že hlavním bodem bude snaha o odvolání první náměstkyně primátora Pavly Brady (SZ), která ztratila důvěru svého koaličního partnera, sociálních demokratů.
Ještě před tímto bodem se však rozehrála hra, kdo všechno by měl jít ještě z kola ven. Padl návrh na zařazení bodu o odvolání náměstka Daniela Žídka (ČSSD) či celého vedení města včetně primátora Zdeňka Jiráska (ČSSD). Návrhy padaly jeden přes druhý, vždy však z úst jednoho koaličního partnera proti druhému.
To svědčí o poměrech a vztazích uvnitř koalice SOS pro Opavu a ČSSD, třebaže nakonec nebyl odvolán vůbec nikdo. Veřejnost vzadu v sále, kterou tvořili studenti i fanoušci Slezského fotbalového klubu (SFC), se tomu smála. „Kocourkov, komedie, fraška," komentoval to známý opavský fanoušek SFC Pavel Jatzek, kterého všichni znají pod přezdívkou Džeky a který se přišel spolu s dalšími podívat, zda zastupitelé přiklepnou SFC peníze.
Když bylo po tajném hlasování jasné, že první náměstkyně své křeslo na radnici ustála, začalo se jednat o zabezpečení financování SFC Opava a.s. do konce roku 2013. Jinými slovy: zda zastupitelé kývnout na další miliony, aby klub topící se v personální i finanční krizi přežil a fotbal zůstal v Opavě zachován.
Slovo si vzala Brady, která byla donedávna předsedkyní představenstva SFC, a na chvíli překvapila, když si nasypala popel na hlavu. „Prostředí fotbalového klubu je složitější, než jsem si myslela. Sebekriticky uznávám, že jsem se k SFC vyjadřovala bez větší znalosti věci.
Jako opoziční zastupitelka jsem dotace do klubu kritizovala," řekla Brady a zastupitele požádala, aby nyní dotaci klubu schválili.
Rovněž však odmítla svou osobní zodpovědnost za dění v klubu za poslední dva měsíce. Tvrdila, že její podřízení - šéftrenér a ekonomicko-technický manažer – jí nepodávali úplné a pravdivé informace. Na tato slova zareagoval bývalý opavský primátor a nyní opoziční zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS), který Brady vyčetl, že do SFC přivedla své lidi, za které měla zodpovědnost a které neuhlídala. Bývalý primátor měl na Brady i další otázky, ta však ze sálu po tuto dobu zmizela.
Zastupitelé nakonec téměř osmimilionovou dotaci SFC schválili.
Co říkají kuloáry?
V kuloárech se hovoří o několika důvodech snah o odvolání Brady. Nikdo vám je do novin pod jménem neřekne, za zaznamenání však rozhodně stojí. Jejich autory jsou lidé, kteří se v komunální politice pohybují, dobře znají její zákulisí a jsou u informačních zdrojů.
Hovoří o několika příčinách, proč je podle jejich mínění Pavla Brady nepohodlná. Jednou z nich je údajně špatná komunikace a nedodržení slibů z její strany. Další je její iniciativa v kauze ex-vedoucího stavebního odboru Igora Kašpara, na něhož bylo před časem podáno radnicí trestní oznámení, které však policie odložila. Brady se proti tomu odvolala, přičemž tak učinila v době, kdy zastupovala nepřítomného primátora.
Pro úplnost připomeňme, že Igor Kašpar byl po odchodu z radnice asistentem sociálně demokratického poslance Václava Klučky.
Někteří politici v kuloárech dále hovoří o tom, že náměstkyně je trnem v oku i proto, že je proti pronájmu Městských lesů. „No a samozřejmě takový lidový folklór je situace v SFC. Brady z něho však odstoupila, takže po této stránce je to dle mého názoru vyřešeno," míní jeden z komunálních politiků.
Kromě přívrženců odvolání jsou slyšet i jiné názory. „Když už je politik zvolen a neudělá žádný trestný čin, měl by ve své funkci zůstat do konce volebního období. Pak ať rozhodne sám volič," míní jeden ze zastupitelů, jméno ale zveřejnit nechtěl.
Jiným zase vadí způsob, jakým se odvolání chystalo. „Nesouhlasím s tímto způsobem odvolávání náměstků koaličního partnera, kdy tato věc nebyla projednána s rámci koaličních zvyklostí," konstatoval zastupitel Radim Křupala (ČSSD).