Všiváci, blbci, máte v tom bordel, rozpusťte to! Takové a chvílemi i horší nadávky padaly včera dopoledne na hlavu opavských zastupitelů z řad lidí, kteří se přišli podívat na jejich jednání. A to přitom odpadlo projednávání koupě dvacetihektarového pozemku za Hypernovou, za který chce radnice dát jeho majiteli Aloisi Hadamczikovi 106 milionů korun.

Vypjatá atmosféra, v níž nervy povolovaly oběma stranám, nastala ve chvíli, kdy se začalo jednat o prodeji městských bytů obálkovou metodou, konkrétně o výzvě k nápravě a odstranění ekonomické diskriminace. Tento bod nakonec vzali zastupitelé pouze na vědomí, obálková metoda zůstává. Nicméně nájemníci městských bytů v centru Opavy ji označují za finanční genocidu, která běžné nájemce s nízkými příjmy vyšachovává ze hry hned od počátku (viz včerejší Opavský a hlučínský Region strana 2).

Své rozhořčení dali lidé včera bez skrupulí najevo. Situace došla tak daleko, že se začali navzájem napadat a kárat i někteří zastupitelé. Nervy povolily i primátorovi Zbyňku Stanjurovi (ODS), a to v okamžiku, kdy mu bývalý zastupitel za KSČM Zdeněk Petřík předhodil okolnosti koupě jeho vlastního bytu. „Já si byt koupil přes realitní kancelář a ne od města. Tak nemaťte veřejnost!“ skočil rozzlobeně primátor do řeči Petříkovi. Marně se pak snažil umravnit vykřikující lidi v sále, když je nabádal, aby se do diskuse hlásili. „A co ty? Ty můžeš skákat do řeči? Asi jo, když máš mikrofon,“ křičeli na primátora lidé. Navíc si Stanjura musel na toto téma vyslechnout kázání od komunistického poslance a zastupitele Miroslava Opálky. „Omlouvám se, ale mi také tečou nervy, když vás slyším,“ zareagoval primátor.

Nadávky se sesypaly i na hlavu lidoveckého zastupitele a bankéře Vojtěcha Turka: ten sice označil obálkovou metodu za podivnou, ale ve chvíli, kdy začal lidem předhazovat tržní cenu bytů, milionové úvěry u banky, několikatisícové splátky a finanční pomoc dětí, emoce se ještě vyostřily. „A z čeho budem ty úroky splácet? To nebudem žrát? A co do toho pleteš naše děti? Turek sednout!“ křičeli lidé. Jejich zástupce pak do mikrofonu přečetl jména zastupitelů, kteří si podle jeho informací koupili byty dříve přímým prodejem za daleko nižší ceny, ale přitom nyní hlasovali pro obálkovou metodu. (Další informace přinášíme na straně 3.)