VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelstvo: primátor měl co dělat, aby jednání ukočíroval

OPAVA - Jednání o koupi Hadamczikových pozemků bylo z programu staženo.

19.9.2007
SDÍLEJ:

Nelichotivá slova. Ta často padala na včerejším zasedání na adresu opavských zastupitelů a vedení radnice.Foto: DENÍK/Milan Freiberg

Koupě Hadamczikových pozemků a prodej městských bytů obálkovou metodou. To byly dva neuralgické body, kolem nichž se na včerejším zastupitelstvu daly očekávat potíže, odlišné názory a zjitřené emoce. Nakonec zůstalo jen u bytů: ale i to stačilo, aby atmosféra včerejšího opavského zastupitelstva byla plná vášní, emocí, vzájemného osočování, ale i lhostejnosti.

Hadamczik z jednání stažen

Sněmovní sál minoritského kláštera byl zaplněn do posledního místa, lidé stáli okolo oken i ve dveřích. Hned v úvodu vystoupila zastupitelka Pavla Brady (Chcete změnu? Volte mladé), která má pověst rebelky, vůči níž se občas šéfové radnice nezdrží, a mají tendenci ji poučovat a okřikovat. To se stalo i tentokrát. Brady navrhla, aby podbod, který se týká smlouvy o odkoupení pozemků Aloise Hadamczika za více než 106 milionů, byl zařazen do programu jednání samostatně a před projednávání majetkových záležitostí. Na to reagoval náměstek primátora Jaroslav Horák (ČSSD) informací, že tento bod stahuje z jednání a navrhuje ho doplnit o další podrobnosti s tím, že bude projednán na některém z příštích zastupitelstev. Pavla Brady přesto trvala na svém, že by mělo být o jejím návrhu hlasováno a měla by být otevřena diskuse k tomuto odkoupení. „Pokud byste poslouchala, pak byste věděla, že bude předložena důvodová zpráva,“ pokáral Brady primátor Zbyněk Stanjura (ODS). Nakonec zastupitelstvo odhlasovalo definitivní stažení tohoto bodu z programu.

Rozpusťte to, nejste připraveni

I takové výkřiky se ozývaly z řad veřejnosti ze zadní části sálu. Několik desítek nájemníků městských bytů se dostávalo do varu ve chvíli, kdy zastupitelé začali jednat o prodeji těchto bytů obálkovou metodou, konkrétně o výzvě k nápravě a odstranění ekonomické diskriminace. Primátor, který mívá otěže jednání zastupitelstev pevně v rukou, měl tentokrát co dělat. Ve chvílích, kdy se ukázalo, že úředníci magistrátu nemají v podkladech pro zastupitele vše v pořádku, a museli se omlouvat, začali lidé pokřikovat. „Máte v tom bordel, furt samé omluvy, rozpusť to a běžte domů,“ vykřikl jeden z mužů na primátora. Ten se však svých lidí zastal: „Je možné, že úředník udělal chybu. Copak vám se ještě v práci chyby nestaly?“

Obálková metoda

zůstává Zastupitelka Pavla Brady navrhla revokaci několika usnesení minulého zastupitelstva, která se týkala obálkové metody prodeje některých domů na Horním náměstí, Mezi Trhy a na náměstí Osvoboditelů. Po vystoupení několika občanů z petičního výboru a některých zastupitelů však ani jeden z těchto návrhů nebyl schválen a zastupitelstvo šestadvaceti hlasy pro schválilo usnesení, že výzvu k nápravě a odstranění diskriminace několika skupin nájemníků bere na vědomí. V praxi to však znamená, že obálková metoda, kterou nájemníci považují za diskriminační, zůstává.

Nájemníci Turka málem vypískali

V diskusi, jež se rozvinula mezi zastupitelem Vojtěchem Turkem (KDU-ČSL) a finančním makléřem Miroslavem Nedvídkem, který vystoupil v rozpravě jako host na obranu nájemníků, bylo od počátku jasné, kdo má sympatie nájemníků. Marně se Turek snažil apelovat na odbornou stránku věci, lidé ho téměř vypískali. Názorová přestřelka se týkala toho, jak vysoká je tržní cena za metr čtvereční a jak velký úvěr si mohou lidé s nízkými příjmy, mezi něž patří většina důchodců, dovolit. Stanjura nakonec navrhl odbornou polemiku finančníků přesunout mimo jednací sál zastupitelstva.

Hlasujem, všiváci

Jednání opavského zastupitelstva připomínalo tentokrát často tržnici nebo fotbalový zápas. Nájemníci městských bytů byli ke konci tak nabroušeni, že ve chvílích, kdy se čekalo na výsledky hlasování, vykřikovali: „Tak hlasujte, všiváci“. O tom, že nakonec emoce převládly, svědčil mimo jiné fakt, že lidé tleskali jen tomu, kdo vystoupil s jakoukoliv kritikou vůči vedení radnice. Stačilo však, aby promluvil primátor a lidé dávali bez skrupulí najevo nelibost a antipatie.

19.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební festival Colours of Ostrava 2018 v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2018 v Ostravě. Na snímku DJ Kygo.
183

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy sice se Spartou prohrál 2:0. Slezané ale rozhodně na Letné nezanechali špatný dojem. Srazila je až dalekonosná rána Kangy, druhou branku pak přidal za přispění teče Tetteh. Velký obdiv ale zaslouží opavští fanoušci, kterých do hlavního města přicestovalo něco okolo patnácti stovek.  

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT