Nutno ovšem podotknout, že takovýto obrázek není na zasedání opavských zastupitelů neobvyklý. I přesto na tomto zasedání probíhalo více rozprav než obvykle, ačkoli veřejnost se jej příliš neúčastnila. Hned v úvodu byl z jednání zastupitelstva stažen návrh na sloučení dvou základních škol, Vrchní a Šrámkova. Proti spojení se vyjádřili ředitelé obou škol. Připomínka k tomuto rozhodnutí pak zazněla několik desítek minut později z úst Oldřicha Maloty (ODS).

Ten se ohradil proti budově Základní školy Šrámkova, která není vzhledem ke své velikosti zcela využívána. Tento fakt pak označil za plýtvání finančních prostředků a navrhl předat podklady k analýze provozních nákladů školy k projednání finančnímu výboru. S jeho námitkou souhlasil také primátor Opavy Zbyněk Stanjura (ODS), který míní, že budova je příliš veliká na stávající počet žáků. Projednával se také nový strategický plán města Opavy, který zjednodušeně řečeno řeší, jak bude město vypadat do roku 2020. Nechybělo ani motto tohoto plánu, které pro zajímavost zní takto: Bílá Opava – pravé místo pro život.

Návrh Jana Kováře (KDU-ČSL), aby byl strategický plán více zaměřen na trvale udržitelný rozvoj, neprošel, a to ani přesto, že Lubomír Fišer (KSČM) zpochybnil hlasování, které se tímto muselo opakovat. Zajímavou částí byl bezpochyby komunitní plán týkající se sociální politiky města, k němuž se rozvinula debata. Nicméně plán byl schválen v navrhované podobě. Objevila se také připomínka ze strany ředitele Střední školy technické Jaroslava Burdy ohledně příspěvku na lyžařský výcvik určenému Mendelovu gymnáziu. „Nelíbí se mi podpora sportu, která je dávána mimo sportovní komisi, jaksi z boku. Mluvím o Mendelově gymnáziu a příspěvku na lyžařský výcvik,“ pronesl Jaroslav Burda.

Na jeho stížnost reagoval primátor s tím, že ze strany Burdy jde o nepochopení. Stanjura podotkl, že se jedná pouze o jednu třídu víceletého gymnázia, která mají stejně jako u základních škol na příspěvek právo. Zastupitelé řešili také opravy budov Slezského muzea, a to výstavní budovy a Blücherova paláce, které patří státu. „I když tyto budovy nepatří městu, je to naše ostuda, a přimlouvám se za to, aby při první vhodné příležitosti byla poskytnuta dotace na záchranu výstavní budovy,“ uvedl Vojtěch Turek (KDU-ČSL). Primátor s Turkem v podstatě souhlasil a podotkl, že opravit by se měl i Blücherův palác.