První vlna EET se živnostníků dotkne už v prosinci a nemusí se jednat jen o hoteliéry a provozovatele restaurací. Ovlivní také život kadeřnic, které přímo v salonu prodávají například kosmetiku.

„Na zavedení EET se ještě nepřipravujeme, ale pokud by se mělo něco změnit, tak budeme rádi. Připadá nám to totiž zcela zbytečné," uvedla Michaela Moravcová ze studia Bellissimo v Opavě.

Podobně odmítavý postoj má k elektronické evidenci tržeb také Soňa Kubná z cukrárny Diana: „Už řadu měsíců dostávám nabídky na zakoupení potřebné pokladny, ale stále jsem nic nekoupila. Pořád doufám, že tohle celé ještě odloží. Pro menší živnostníky je to opravdu zátěž. Místo toho, aby byl stát rád, že vytváříme pracovní místa, tak nás takhle šikanují."

Řada oslovených se navíc shoduje v tom, že by ocenili, kdyby s jejich penězi stát lépe nakládal. Nový systém se však má podle dosavadních plánů ministerstva financí týkat také stánkařů a drobných podnikatelů. Ti všichni doufají ve výjimku ze zákona, jinak by pro ně mohlo být EET likvidující.

„Mám tyto indicie. Nevím, jestli skončí polovina trhovců, třetina nebo osmdesát procent, ale vycházím z toho, že například starší lidé, kteří mají zahrádku, už na trhy prodávat nepojedou, protože by si museli pořídit pokladnu, což se jim nevyplatí," vysvětluje Robert Landkaš, provozovatel Farmářských trhů v Opavě.

Někteří živnostníci by na trzích mohli zůstat i v případě, že podmínky EET splňovat nebudou. „Může se stát, že bude prodávat někdo, kdo bude mít například nefunkční pokladnu. Ale to už je věc orgánů, které by měly na dodržování elektronické evidence tržeb dohlížet," dodal Robert Landkaš. Je tedy otázka, kolik trhovců bude v Opavě v příštích letech.