Informace o tom, že by snad měly zahrádky předčasně zavřít, se nešířila pouze mezi konzumenty a hosty lokálů, ale také mezi obsluhou. „Dnes a zítra naposled. Prý už musíme podle vyhlášky zahradu zavřít," posteskla si před několika dny sympatická číšnice v jedné z opavských restaurací na Dolním náměstí.

Je to fáma

Jak se ale ukázalo, číšníci i jejich klienti se mýlili. „Žádnou vyhlášku, která by toto říkala, nemáme," sděluje tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná. „Tato informace se tedy nezakládá na pravdě. Město sice chystá pravidla pro provozovatele předzahrádek, ty se však budou týkat podmínek udělení souhlasu ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství," dodala.

Jak dále uvádí, tato pravidla se momentálně teprve tvoří a počítá se s jejich účinností nejdříve od 1. ledna, což pro restauratéry znamená až příští letní sezonu. O to, že by mohli předčasně přijít o posezení venku pod slunečníky, se tak zatím opavští pivaři údajně skutečně bát nemusí.

Farmářské trhy budou končit

Co je ale jisté, je to, že letošní sezona se pomalu blíží ke konci místním farmářským trhům. Přesný termín ukončení ještě není potvrzený. Buďto se tak stane s koncem tohoto měsíce, či nejpozději v půli listopadu, kdy by tu rád u této příležitosti uspořádal pořadatel trhů Robert Landkaš slavnostní třetí ročník Slezské zabijačky.

„Mohu říct, že se tento rok farmářské trhy opravdu podařily. Lidé si už na ně zvykli a chodí jich stále víc a víc. Myslím, že se i díky tomu podařilo oživit a trochu zalidnit centrum města," pochvaluje si Robert Landkaš. Nicméně, už zbývá jen posledních pár týdnů a centrum slezské metropole se podle všeho skutečně vyprázdní.

Byť restaurační zahrádky nepřinutí zavřít radnice, učiní tak počasí, a prostoj mezi ukončením farmářských a počátkem vánočních trhů bude na návštěvnosti města rovněž znatelně cítit.