Máte doma zbraň, ale chybí vám k ní povolení? Žádný problém. Teď můžete přijít bez obav na policii, takříkajíc přiznat barvu a všechny potřebné „papíry" získat zpětně. Zbraňová amnestie platí na území celé republiky od počátku letních prázdnin a potrvá do konce letošního roku.

Na opavské oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál bylo už odevzdáno dohromady sedm zbraní a 305 kusů střeliva.

„Doposud všichni občané, kteří policii zbraň dobrovolně odevzdali, ji chtějí získat legálně nazpět, což jim tato amnestie po provedení nezbytných úkonů dovoluje," dodává opavská policejní mluvčí Pavla Welnová.

Kdyby se dotyčný člověk zbraně či munice zřekl, připadne státu. V případě oněch sedmi zmíněných zbraní se jednalo o tři opakovací pušky a po jedné devítimilimetrové pistoli, signální pistoli, brokovnici dvojce a kulovnici.

Ne na všechny zbraně se přitom vztahují stejná pravidla.

Kategorie C podléhá povinnosti ohlášení a z dané sedmičky ji tvořily čtyři kusy. U zbraní kategorií B stačí povolení a jednalo se o dva „kousky".

Zbývající jeden poté spadá do kategorie A, která podléhá výjimce. Zatím tu nebyla odevzdána žádná zbraň z kategorie D, pro níž není potřeba žádné povolení ani ohlášení. Týká se tak například historických zbraní vyrobených před rokem 1890, tzv. plynovek, luků, kuší či neaktivní munice a podobně.

Není ale samozřejmě řečeno, že ten, kdo zbraň odevzdá, jí musí automaticky dostat zpět. Kupříkladu se musí nejprve zjistit, zda je ona zbraň lidově řečeno čistá.

„Provádí se kriminalistická expertiza, zda s ní nebyl spáchán trestný čin. Teprve po doručení oznámení o odborném vyjádření může jednotlivec, který zbraň odevzdal, požádat o vydání příslušných dokladů k jejímu držení," říká Pavla Welnová.

Když už je vše prověřeno, záleží na tom, zda má dotyčný člověk zbrojní průkaz. Pokud ano, pak si může zbraň nechat na sebe zaregistrovat. Jestliže ale tento doklad nevlastní, může se de facto rozhodovat jen mezi dvěma možnostmi, a to buď zbraň prodat nebo ji znehodnotit, aby byla nefunkční.

Kdokoli by v Opavě rád využil zbraňové amnestie, může tak učinit každé pondělí a středu od 7 do 18 hodin na oddělení v ulici Hrnčířské.