„Pro pořízení zbraně jsem se rozhodla asi před rokem a půl. Ne že bych ke střílení měla nějaký zvláštní vztah, ale tehdy si zbroják dělala kamarádka. A já jsem to zkusila taky. Musím říct, že mě to docela chytilo, je to pro mě nejen forma odreagování, ale jsem si vědoma i současné situace ve světě," uvedla Marie Hrbáčová.

Zvýšený zájem žen o pořízení zbraní potvrdil také správce střelnice BIOS v Opavě Karel Strakulák. „Ženy k nám chodí stále více. Kdybych to srovnal třeba se situací před dvěma lety, tak ten nárůst tam opravdu je, předtím jich tolik nebylo. Zajímavé je, že přicházejí nejen ženy samotné, ale často také v párech spolu se svými manželi či partnery," konstatoval.

Nejčastěji mají ženy zájem o zbrojní průkaz skupiny E, tedy k ochraně, zdraví nebo majetku. Ne všichni však u zkoušek obstojí.

„Úspěšnost je asi sedmdesátiprocentní, jak u žen, tak u mužů. Podmínky pro získání zbrojního průkazu se hodně zpřísnily po loňské aféře v Uherském Brodě. Zastřílet tak mohou dobře, ale neprojdou přes testy," doplnil Strakulák.

ŽENY VYHLEDÁVAJÍ I KURZY SEBEOBRANY

Sportovní klub policie Seitedo Opava pořádá dvakrát ročně tříměsíční kurzy sebeobrany pro veřejnost. Ani tady už ženy nejsou žádnou výjimkou.

„Hlásí se nám opravdu mnoho žen, dokonce jsou na některých kurzech ve většině. Zkušenost mám takovou, že ženy kurz poctivě dochodí až do konce, mají k tomu jiný přístup než muži. Můj názor je takový, že když se pro něco rozhodnou, tak to i udělají.

Kromě toho mají ten jeden den v týdnu čas pro sebe. A naučí se nejen bránit, ale třeba se i dobře odreagují," vysvětlil trenér Sportovního klubu policie Seitedo Opava Radek Čech.

Rozdíly při cvičení se nedělají. „Přístup je individuální. Složení účastníků je velmi rozmanité, takže když k nám přijde starší žena, která nechce ze zdravotních důvodů některé cviky dělat, tak nemusí. Každý podle toho, na co se cítí. Myslím, že ženy ani samy nechtějí, aby se k nim přistupovalo mírněji, nemají tendenci se odlišovat od mužů," uvedl Radek Čech.

Co se v kurzu účastníci naučí?

Kurz sebeobrany je primárně určen pro laiky. Účastníci dostanou informace, jak se účinně bránit, seznámí se s technikami.

Naučí se základní pády, údery a kopy. Součástí jsou také různé modelové situace, důraz je kladen na kontakt. Často se proto cvičí ve dvojicích. Kromě toho mají kurzy také svou teoretickou část, účastníci dostanou informace o prevenci napadení. V současné době probíhá podzimní kurz, další by měl být opět na jaře. Tréninky probíhají v tělocvičně Judo Slezan Opava v ulici Boženy Němcové.