Ministryní obrany se podle informací ČTK s největší pravděpodobností stane vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a její nynější náměstek Petr Mlsna získá pozici ministra bez portfeje a šéfa legislativní rady vlády. Jejich nominaci ale Nečas zatím oficiálně nepotvrdil. Ministry na návrh Nečase jmenuje prezident Václav Klaus.

„V případě, že mi bude nabídka učiněna, jsem ochoten ji přijmout," řekl ČTK ke svému případnému vládnímu angažmá Mlsna, kterého do vlády nominovala Peake. Čeká jej prý ale ještě jednání s premiérem. Mlsna přitom uvedl, že od počátku debat o jeho možném vládním angažmá zdůrazňoval, že by do kabinetu nastoupil jako nestraník. „Nikdy jsem v žádné partaji nebyl a nestranictví je pro mne velmi ceněná kategorie," podotkl.

Pokud Stanjura zamíří do vlády bude muset poslanecký klub ODS vybrat svého nového předsedu. Podle informací ČTK by se jím měl stát dlouholetý poslanec ODS a nynější místopředseda klubu Marek Benda, plán ale musí potvrdit klub volbou.

Jasné obrysy tak dnes dostal plán, o kterém se v kuloárech hovoří už delší dobu. ODS a LIDEM si po odchodech ministrů dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) a obrany Alexandra Vondry (ODS) prohodí odpovědnost za uvolněné resorty. V plánu také je pozdější sloučení ministerstev dopravy a průmyslu. Nový ministr dopravy by tak měl především pomoci takové sloučení připravit spolu s ministrem průmyslu a prvním místopředsedou ODS Martinem Kubou.

Nečas už se svou představu rošády údajně seznámil předsedy koaličních stran. TOP 09 se přitom nelíbí, že ODS spustila změny v počtu ministerstev především v důsledku svých vnitrostranických aktivit.

Vizitka předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury

Datum a místo narození: 15. února 1964, Opava.
Vzdělání: vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, obor elektronické počítače
Současná funkce: člen Poslanecké sněmovny (od 2010), předseda poslaneckého klubu ODS (od 11. května 2011), člen volebního a organizačního výboru; člen zastupitelstva města Opavy (od 1997)

Předchozí působení: před vstupem do komunální politiky pracoval v letech 1992 až 2002 jako programátor a později ředitel ve firmě ESKON, věnující se identifikačním systémům, poté byl radním Moravskoslezského kraje (2000–2008), členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje (2000–2011), primátorem statutárního města Opavy (2002–2010) a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky; po svém zvolení do Sněmovny se koncem května 2010 stal prvním místopředsedou poslaneckého klubu ODS
Členství v politických stranách: členem ODS je od roku 1991, od roku 2002 je předsedou moravskoslezské OD­S

Rodina: ženatý (od 2004)