VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zchátralé objekty se najdou téměř v každé obci

Opavsko - Zřejmě v každé obci se najde nějaký ten strašák, nebo alespoň objekt, který nutně potřebuje opravit.

12.2.2011
SDÍLEJ:

Zámecký areál v Deštném je jedním z objektů, které chátrají.Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Například v Sudicích, jak potvrdil tamní starosta Petr Halfar, je zchátralých objektů několik.

„Některé jsou přímo v centru obce a pár je jich při výjezdu z obce směrem na Ratiboř. Bohužel všechny objekty jsou v majetku soukromých osob. Se všemi jsme ovšem v jednání a snažíme se o to, aby tyto objekty byly strženy a odklizeny,“ uvedl starosta s tím, že mají dokonce už i od jednoho majitele těchto objektů přislíbeno, že by tato akce měla v letošním roce proběhnout.

„Tak doufáme, že se vše podaří. Sami jsme těmto osobám připraveni pomoci,“ řekl.

Vše záleží na penězích

Jak redakci řekl rohovský starosta Daniel Procházka, v majetku obce mají několik objektů, které však nejsou zcela zchátralé. „Většina budov je po částečných nebo úplných opravách, avšak objekty Domu služeb, požární zbrojnice a bývalý objekt obecního úřadu potřebují nutně generální opravy,“ míní starosta a dodává, že opravy v nastávajícím období plánují.

„Ovšem vše záleží na tom, jakým způsobem zajistíme financování, neboť nejde o drobné opravy, ale velmi nákladné. Především bývalý obecní úřad a Dům služeb, ty po opravách jen volají, takže je před námi zase velký úkol, zajistit dostatek financí na jejich opravy,“ zdůraznil.

Opravy jsou v rukou majitelů

V Ludgeřovicích klasický zchátralý objekt v majetku obce nemají. „Zub času se však postupně podepisuje na budovách dolní školy a hasičské zbrojnice, které sice svému účelu stále slouží, ale rozsáhlejší opravy již plánujeme. Spíše je zde několik soukromých domů a jiných menších objektů, které vypadají poměrně zoufale, opravu však budou muset zajistit jejich majitelé,“ řekl starosta Ludgeřovic Daniel Havlík.

V Raduni se nachází několik zchátralých objektů, a to památkově chráněných. Redakci to řekla tamní starostka Ludmila Juráňová. „Některé z nich se podařilo začít opravovat, například Vošárna. Podle posledních informací bude zahájena i oprava zámecké sýpky. Obec není investorem. Dále se v obci nachází empírový ovčín, úřednický dům. Oba objekty jsou dnes soukromé a vyžadují finančně náročnou opravu,“ uvedla starostka.

Za připomenutí stojí samozřejmě také řada dalších objektů, jako je zchátralý areál Jánských Koupelí, zámecký areál v Deštném, kaple v Hořejších Kunčicích a mnohé další.

Zchátralý je prý starosta

A jak to mají se zchátralými objekty ve Větřkovicích? „Po pravdě zchátralý objekt v obci, který by přímo strašil naše občany, nemáme. Ale velice zchátrale vypadá v posledních dnech starosta, který by určitě uvítal nějakou regeneraci či revitalizaci, ale na tu nejsou vypsány zatím žádné dotace, bohužel,“ zavtipkoval starosta Větřkovic Dušan Lederer.

Autor: Veronika Schindlerová

12.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
SLEDUJEME ON-LINE
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Incident se selfie, kolaps v komisi... Odhad účasti - 57 %

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení