V této souvislosti jsme zjistili, co můžete udělat v případě, že se domníváte, že na rybníku zamrzla labuť. Poradili nám vedoucí záchranné stanice a hasiči. Jak redakci potvrdil vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích na Moravě Petr Orel, ve většině případech se jedná o planý poplach.

„Z devadesáti devíti procent nejsou labutě zamrzlé, jen odpočívají na ledové ploše, a výjezdy jsou tudíž zbytečné,“ vysvětlil Petr Orel. Podle jeho slov zdravá labuť nemůže zamrznout. Pokud si lidé myslí, že je labuť přimrzlá k hladině, je to možné pouze v tom případě, že se jedná o nemocné zvíře.

„Pokud lidé zavolají, musíme to prověřit a vyjet na místo. Labutě však nejsou hloupé, mají inteligenci a zdravý jedinec nezamrzne,“ zdůraznil Orel. A jak je to s mláďaty? Podle vedoucího záchranné stanice mláďata v tomto období nejsou.

„Letošní mladé labutě mají minimálně půl roku, už vyspěly, mají tmavé peří a není třeba panikařit,“ upozornil Orel s tím, že labutě si se zimou dokonale poradí, mají husté peří a dokážou se přizpůsobit teplotám minus deset až minus patnáct stupňů. Zima je ideální pro zvířata, když jsou v dobré kondici. Prevence tedy podle něj není vůbec potřeba. Jak dále uvedl, labutě je možné přikrmovat rohlíky, chlebem nebo zrninami, v žádném případě nesmějí sladké jídlo.

„Jsou zhýčkané, polodivoké, někdy dochází v důsledku toho k poraněním jinými zvířaty,“ dodal Orel. Jakou zkušenost mají s výjezdy k labutím v letošním roce hasiči? „Nezaznamenali jsme ani jeden výjezd, nevíme o tom,“ potvrdil operační důstojník bruntálských hasičů.