VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotní sestřičky se bouří proti snížení platů

Opava – Vždyť my nemáme čas ani pořádně promluvit s pacientem, je nás málo, máme náročné služby, honíme se, vyplňujeme stohy papírů, a teď nám ještě chce vláda sáhnout na platy a sebrat nám z nich deset procent. Je to nespravedlnost, kterou si nechceme nechat líbit.

4.10.2010 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Tak hovoří většina zdravotních sester a dalšího středního zdravotnického personálu Slezské nemocnice v Opavě. Podle předsedkyně profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků (POUZP) a zdravotní sestry opavské nemocnice Dany Dresslerové jsou nyní sestřičky ve stávkové pohotovosti.

„My jsme ochotny přijmout zmrazení svých platů, ale ne jejich snížení. Ve hře jsou navíc stále i změny tarifů,“ říká šéfka odborů.

Jak uvádí, zdravotní sestra opavské nemocnice má plat stanoven podle odpracovaných let a stupně vzdělávání. Z tabulek vyplývá, že pokud bychom vzali v úvahu průměrný plat zdravotních sester ve výši 19 950 korun, mohly by po snížení přijít až o 5 580 korun.

„Paradoxní na tom je fakt, že čím více odpracovaných let a praxe, tím větší snížení. A to dokonce až o čtyřicet procent, tedy o 6 220 korun,“ ukazuje v tabulkách členka odborové rady Simona Streitová, která pracuje jako zdravotní sestra na neurologii.

„Zkušené sestry nám zmizí, protože budou na úrovni nástupních platů,“ přitakává jí Dana Dresslerová.

Obě poukazují i na skutečnost, že v nemocnicích, včetně opavské, pracují manželé či páry. Takže snížení platů bude mít na jejich rodiny dvojnásobný dopad.

A co se stane, když vláda neustoupí vyjednávání ani stávce naplánované na první den voleb, tedy na 15. říjen? Sestry opavské nemocnice neuvažují zatím o kolektivní výpovědi, ale říkají, že i toto je ve hře. „Jsou sestry, které nemají kam jít, ale jsou i takové, které odejdou. A vzhledem k tomu, že nás je už tak málo, každý takový odchod pocítíme. Pro nás je hrozbou i to, že by po své výzvě Děkujeme, odejdeme! mohli hromadně odejít i doktoři. Nenechají si to líbit. Někteří lékaři opavské nemocnice tuto výzvu už podepsali, jiní si třeba otevřou soukromou praxi,“ míní Dana Dresslerová.

Podle slov Simony Streitové jen na neurologii pracuje pět nových mladých lékařů: „Nic je tady nedrží. Naši lékaři mají dobrou pověst, za mnohem větší peníze je do svých nemocnic loví například Německo.“

Dobrou pověst však mají i české zdravotní sestry. Většina z nich zvládá fyzicky i psychicky náročnou práci, mnohé mají vysokoškolské vzdělání, celoživotně a na vlastní náklady se musejí vzdělávat. „Máme ale také svou hrdost. Politikové naši práci neznají, vůbec nevědí, co obnáší, a tak často říkají věci, jimiž záměrně a účelově matou veřejnost, aby ji dostali na svou stranu, tedy proti nám.

To když například tvrdí, že nemáme žádnou společenskou odpovědnost a jde nám jen o to, abychom si mohli podržet své leasingy na drahá auta. A to je přece absurdní,“ dodává Simona Streitová.

Možná přijdeme i o patnáct tisíc měsíčně

Oba jsou středně vzdělaní zdravotničtí pracovníci a oba dvacet let pracují v opavské nemocnici. Když se nad jejich platy začalo nyní smrákat a politici zvažují jejich desetiprocentní snížení, sedli si doma a spočítali, co to udělá s jejich rodinným rozpočtem a životem.

„Kdyby došlo na ten nejkatastrofičtější scénář, tak oba přijdeme o patnáct tisíc korun měsíčně,“ říká dvojice, která nechce vystoupit z anonymity, ale jejíž jména jsou redakci známa.

Zde je výpočet některých jejich důležitých položek: na bydlení včetně hypotéky dají 18 tisíc korun, náklady na vzdělání, kroužky a další nezbytné potřeby osmiletého dítěte přijdou měsíčně rovněž na nemalé peníze. Kde jsou pak výdaje na jídlo, drogerii, oblečení. To vše jsou pouze základní potřeby, které nezahrnují financování kulturních, sportovních a rekreačních potřeb a výdajů na zdraví.

„V případě snížení rodinného rozpočtu o zmiňovaných 15 tisíc korun bychom museli zrušit všechna spoření včetně penzijního. Na hlavu nám pak zbudou měsíčně dva tisíce korun, a to v tom nemáme nenadálé výdaje, které mohou kdykoli přijít,“ krčí rameny dvojice a dodává:

„Práce v nemocnici nás baví, chceme ji dělat, i když máme náročné služby a nahoníme se, protože na oddělení jsme poddimenzováni.“ Podle svých slov nejsou přehnaně nároční, na zmrazení svých platů by přistoupili, na jejich snížení však ne. „To bychom se museli poohlédnout po jiné práci,“ shodují se.

Ministrovi psaly už za komunistů

Zdravotní sestřičky na tom nebyly finančně nikdy moc dobře. Na počátku sedmdesátých let minulého století, tedy za komunistů, se většina dětských sester v Opavě dala dohromady a napsala tehdejšímu ministrovi zdravotnictví. A to bylo na tehdejší poměry něco nevídaného a odvážného.

„Byly jsem na tom platově ve srovnání s jinými profesemi strašně bídně. Jenže komunisté to tehdy měli ještě všechno pevně v rukou a my se bály. Proto jsme tehdy na ministerstvo zdravotnictví napsaly dopis v prosebném duchu. Aby byl tak laskavý, podíval se na ty naše mizerné platy a pomohl nám,“ vypráví bývalá dětská sestra, která je dnes v důchodu a z anonymity vystoupit nechce.

Ona i její kolegyně, které pracovaly na zdravotnických obvodech, neměly lehkou práci, protože tehdy ještě fungovaly návštěvy u čerstvě narozených miminek přímo v rodinách. Terénní sestry chodily tedy po tzv. „návštěvách“. Na venkově většinou pěšky, v zimě i dešti.

„Matky byly za naši práci vděčné, pomohly jsme jim radou, některé děti i zachránily,“ vypráví bývalá dětská sestra, která se své profesi věnovala celý život.

A co jim komunističtí úředníci z ministerstva zdravotnictví tehdy odpověděli? „Ministr se vůbec neozval. Do Opavy ale tehdy přijel jakýsi jeho úředník a vykládal nám, jak máme mít strpení a pochopení. Že pro nás více peněz není, protože naše socialistická republika je musí vydávat hlavně na vojáky a zbraně, abychom se ubránili číhajícím imperialistům,“ vypráví důchodkyně a dodává:

„A když tak dnes poslouchám zprávy o nákupu pandurů a rozhazovačnosti armády na jedné straně, a snaze sebrat peníze opět zdravotním sestrám, tak si říkám, že se vlastně nic moc v této věci nezměnilo.“

Autor: Zuzana Urbánková

4.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
SLEDUJEME ON-LINE
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Incident se selfie, kolaps v komisi... Odhad účasti - 57 %

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení