Zdroj: Deník Zdražovat by nemělo jízdné příměstských v autobusech, naopak v kravařském aquaparku je tato varianta možná.Žádné zásadnější zvyšování cen poplatků zatím neplánuje opavský magistrát. Za jízdné v městské hromadné dopravě, lístek do Slezského divadla, koncert či výstavu Opavské kulturní organizace, vstup do krytého bazénu nebo za svoz odpadu by se tedy Opavané neměli od nového roku „prohnout“.

Rampouch Stříbrného jezera,přátelské zahájení otužilecké sezóny.
Podívejte se: Opavští otužili hlásí start nové sezony

Deníku to alespoň řekl primátor Tomáš Navrátil. „Asi v poslední době nejzávažnější je extrémní nárůst energií, který mě nenechává klidným. Dopad samozřejmě bude i na město Opavu, při přípravě rozpočtu na příští rok. Budeme muset výrazně šetřit. Nechceme však omezovat důležité investice a stavby ani nechceme zvyšovat poplatky, které by opět zatížily občany. Věřím, že se nám to povede,“ konstatuje Tomáš Navrátil.

Podobná je situace také v Hlučíně. Prozatím žádnou úpravu neplánuje město v případě cen za parkování. Nájmy v městských bytech se každoročně upravují o míru inflace, poslední úprava se konala letos v červenci. „Ani výše místního poplatku za komunální odpad na rok 2022 nebyla prozatím stanovena, jeho určením se bude zabývat zastupitelstvo na svém zasedání 11. listopadu,“ sdělil redakci vedoucí odboru vnitřních věcí hlučínského městského úřadu Zbyněk Plura.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele v Mokrých Lazcích.
V Mokrých Lazcích připravují stavbu fotbalového hřiště i odkanalizování obce

Také v Kravařích zatím teprve "počítají". „Aktuálně připravujeme propočty na vodné a stočné, které se promítnou do připravovaného rozpočtu, zatupitelé se tímto budou zabývat na prosincovém zasedání," uvedla kravařská mluvčí Eva Hanzlíková.

Co je už nyní jasné je fakt, že od nového roku se zvedne cena za svoz odpadu, dojde k navýšení o 50 korun na osobu za rok oproti stávajícímu poplatku. Občané Kravař zaplatí od příštího roku za svoz 700 korun. Změny lze očekávat i v kravařském aquaparku. „Vzhledem k tomu, že se navýšily ceny za elektřinu a plyn, předpokládáme, že k úpravě cen může příští rok dojít. Ale v této chvíli je platný aktuální ceník," dodává mluvčí.

Autobusová příměstská doprava v opavském okrese se nese pod taktovkou společnosti ČSAD Vsetín. Cestující si s největší pravděpodobností mohou oddechnout, protože za jízdné by platit od nového roku více neměli. „Neplánujeme zdražení, to je v tuto chvíli asi za zásadní informace,“ sdělil Deníku mluvčí Z- Group bus Miroslav Slaný (pozn. red. regionální dopravce ČSAD Vsetín je součástí společnosti Z-Group bus).