Zelené hradby jsou zároveň pracovním názvem jednoho témat, mezi kterými mohou zvolit občané v anketě o největší problémy města. Z nich má vzejít deset, kterými se posléze bude zabývat rada města i zastupitelé. Hlasování o tom, která desítka to bude, probíhalo do konce dubna na stránkách města.

Duchovním otcem myšlenky Zelených hradeb je Karel Melecký. Jeho cílem je, aby kolem Opavy stávaly nejen obchvaty a hypermarkety, ale i právě i různé aleje či stezky, které lákají k vycházce.

„Živím se reklamou, ale ekologií se zabývám celý život, a i když odborník nejsem, uváděná fakta a názory vycházejí z rešerší a stavu věcí posuzovaného selským rozumem. Cílem námětu Zelených hradeb je umístění tématu a jeho přesun na politickou a odbornou úroveň," vysvětluje Karel Melecký.

V propagačních materiálech zdůrazňuje, že téměř dvě třetiny rozlohy Opavy jsou zorněny a cílů na výlety je zde minimum. Náklady na realizaci celé věci by se pak údajně ani nevyšplhaly příliš vysoko. Už jen proto, že velké množství oněch nezastavěných částí slezské metropole patří městu.

Zelené hradby přitom nejsou pro opavský magistrát něčím zcela neznámým. Toto téma je tu již několik let. „Námět jsem přinesl do pracovní skupiny životního prostředí strategického plánu 2007. Pak si žil klidným nenápadným životem, konzultoval se a získal neformální podporu občanského sdružení Za Opavu a dalších opavských neziskovém. Ze strany radnice se zatím nic koncepčního neudělalo," vypráví na závěr Karel Melecký s nevyřčeným přáním, že se snad jednou všechno změní.