Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zelné trhy Opavané vítají. Vydrží jim to?

Opava /TÉMA/ – Bude to staronová premiéra. Jenže ve zcela novém obalu a provedení. V pátek 15. dubna se na Dolním náměstí opět po patnácti letech otevřou zelné trhy, po nichž mnozí obyvatelé Opavy dlouho volali.

10.4.2011 9
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Rovnou ze zahrádky

Koupit si zde můžete nejrůznější výpěstky, čerstvou zeleninu a ovoce, květiny, bylinky, ovocné stromky a keře, med, ale také například ryby a výrobky řemeslníků. To vše přímo ze zahrádek od pěstitelů, chovatelů či výrobců. Ti budou podle slov radnice místní, z okruhu třiceti kilometrů.

Trhy se budou konat třikrát týdně, a to ve středu, pátek a sobotu. Ve středy a pátky od osmi hodin ráno do tří odpoledne, o sobotách od osmi do dvou. A to až do října, možná i listopadu. Zajímavostí je, že na Dolním náměstí budou prodejci prodávat v červeno-bílé zástěře a v mobilních stáncích zastřešených červeno-bílou plachtou, tedy v barvách Opavy.

Radnice tvrdí, že díky mobilním stánkům bude Dolní náměstí po skončení trhů prázdné a uklizené.

Proč ne Rybí trh?

Zelný trh ano, ale proč není tam, kde býval vždy? Na Rybím trhu. Tak se ptají někteří Opavané, kteří si tržnice pamatují právě v těchto místech u kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Důvodů je více. Jedním z nich byla dříve nechuť některých představitelů opavské římskokatolické církve pustit do blízkosti kostela něco takového, jako je tržnice. Považovali to za nedůstojné. Církev v tomto směru má důležité slovo, protože na Rybím trhu vlastní část pozemků.

Současný děkan římskokatolické církve v Opavě Pavel Cieslar pro naši redakci nedávno sice uvedl, že on osobně není proti, opavská radnice však má proti Rybímu trhu další argumenty.

Proč Dolní náměstí ano?

„Místo se trošku změnilo. Byla vyměněna dlažba, která nedává velký prostor pro postavení stánků, stromy také trošku porostly, a především se změnila forma trhů. Zelináři přivážejí své výrobky nákladními auty, lidé se také dopravují auty a třiceti prodejcům, kteří už přislíbili účast, by prostor Rybího trhu toto neumožnil,“ argumentuje náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS), který se o zřízení trhů stará.

Halátek je přesvědčen, že Dolní náměstí je navíc poměrně dobře obslužné pro zásobování trhů, návštěvníci mají možnost zaparkovat v blízkém parkovacím domě, kde se nachází i potřebné sociální zařízení. Na náměstí je možnost odběru elektrické energie i vody. Prostoru je na něm také dost.

Bude to propadák?

Je to tak. Zavděčit se všem nelze. Kromě těch, kteří zelné trhy vítají a těší se na ně, se objevují i kritické hlasy. Ty tvrdí, že zelné trhy bude postupem času navštěvovat stále méně lidí, a tak půjdou do ztracena, až opět z Opavy zmizí. Uvidíme. Šanci bychom jim však dát měli.

Zelné trhy provozuje firma z Brna

Provozovatelem chystané zeleninové tržnice v Opavě je brněnská firma Ing. Ivan Čadeni, která má v Opavě své zastoupení a která má podle tvrzení radnice s pořádáním zelných trhů zkušenosti. Radní ji vybrali na základě výběrového řízení, do něhož se přihlásili pouze dva uchazeči.

Podle náměstka primátora Dalibora Halátka (SOS) firma Ing. Ivan Čadeni byla v nabídce konkrétnější a nabízela přesný projekt toho, jak by měly zelné trhy v Opavě fungovat. Pokud se spolupráce osvědčí, dostane brněnská firma v případě zájmu smlouvu na více let. V opačném případě vypíše Hláska na provozovatele trhů nové výběrové řízení.

Zelné trhy: nejsou pro všechny pěstitele

Společnosti Agrimex Brumovice a Zemědělská a. s. Kylešovice se prodeje na Dolním náměstí nezúčastní, protože ovoce ani zeleninu nepěstují a obilí není pro tyto trhy vhodným zbožím. Jejich představitelé i přesto vznik takových trhů pro běžné zákazníky vítají.

„Na stánkový prodej mám ty nejlepší vzpomínky, protože jsem ještě jako chlapec prodával na trhu u konkatedrály ovoce z naší zahrady,“ vzpomíná předseda kylešovické společnosti Dušan Šrajer.

Zboží na nich nebude prodávat ani Kateřinská zemědělská společnost.

Soukromí zemědělci si odbyt už našli

Kobeřický soukromý zemědělec Emil Kašný do Opavy také nepřijede. „Co vypěstujeme, to prodáváme zákazníkům přímo doma a nemáme s odbytem žádné problémy. Ale farmářské trhy jako takové jsou moc prospěšné, protože čerstvé ovoce ani zeleninu si lidé v supermarketech koupit nemohou,“ míní paní Kašná.

Soukromý zemědělec Oldřich Klapetek z Oldřišova se na opavské trhy rovněž nechystá. „Chovám krávy a odběr mléka mám plně zajištěný. S obdivem hledím na všechny soukromé zemědělce, kteří ještě elán neztratili. Žijí ve společenské averzi, a proto si většinou hledají jiné zaměstnání,“ konstatuje Oldřich Klapetek.

Někteří zahradníci už nemají co prodávat

Zájem dosud míjí i oslovené majitele některých zahradnictví. Manželé Raidovi, kteří mají prodejny květin, ovoce a zeleniny, své zboží na opavských farmářských trzích prodávat nebudou. „V současné době bych tam neměl co dělat, protože už jsem své rostliny všechny prodal,“ říká majitel opavského zahradnictví Luděk Gebauer.

Vedení opavského školního statku svou účast na trzích ještě zvažuje. „Zatím jsme se definitivně nerozhodli, ale trhy nás rozhodně zajímají. Navštívím je hned, jak začnou, a pak se rozhodneme. Otázka ale je, jestli na nich budeme mít co prodávat, protože okrasné i ovocné stromky jdou rychle na odbyt i v naší prodejně,“ řekl ředitel statku Jaromír Benešl.
Psaly petici, nepomohla
Už v roce 2006 kolovala Opavou petice za zřízení zeleninové tržnice. Podepsalo ji zhruba tisíc lidí, a nepomohlo to. Hláska měla vždy po ruce výmluvy, proč to nejde.

Jedna z nich, Iveta Lamichová, k tomu podotkla: „Tehdy nám oznámili, že o tyto trhy není ze strany trhovců zájem a že magistrát od tohoto záměru upouští. Obešli jsme tedy trhovce i řadu lidí sami. Nikoho z těch, s nimiž jsme mluvili, se magistrát tehdy neptal.“

Dnes se ona i její kolegyně Eva Klimešová na nový trh těší. „Jde přece i o oživení centra města. Přece tam nechceme jen banky, úřady a vylidněné ulice,“ uvedla Eva Klimešová.

Osobnosti chtějí kvalitu

Která ze známých osobností našeho města se zúčastní otevření zeleninové tržnice? A kdo holduje zelenině z trhů? Zeptali jsme se.

Ředitelka městské knihovny Petra Bezruče bydlí nedaleko Dolního náměstí, takže si tuto událost rozhodně nenechá ujít. „Nabídka čerstvé zeleniny mi v Opavě chyběla. Jsem ráda, že se zelné nebo farmářské trhy opět vrátí k nám,“ řekla Zuzana Bornová a posteskla si: „To je škoda, že tam nebudou prodávat i knihy.“

Marie Vavrečková, vedoucí odboru životního prostředí magistrátu, zatím neví, jestli se samotného otevírání zúčastní. „Pokud mi to okolnosti dovolí, moc ráda se přijdu podívat,“ uvedla a dodala, že o produkty, které budou zelináři prodávat, zájem rozhodně má.

„Otevírání se nezúčastním, protože je naplánováno na pracovní den, a já budu ve službě,“ uvedla mluvčí Městské policie Opava Pavla Losertová.

Zeleninový gurmán, ředitel Slezského divadla Jindřich Pasker, na zahájení chodu trhů nebude chybět. Doufá, že kvalita prodávané zeleniny splní jeho očekávání. „Pokud bude zelenina z trhů lepší než v supermarketech, budu ji tady nakupovat pravidelně,“ dodal Pasker.

Opavan: Už se mi sbíhají sliny…

Co od zeleninové tržnice očekáváte a co v ní nesmí chybět? Tuto otázku jsme položili náhodně vybraným Opavanům přímo v ulicích města. Osmdesátiletý důchodce Jaroslav Kubíček z Opavy se obává, a říká: „Mám strach, že nastanou problémy s parkováním kvůli nedostatečnému prostoru, i přesto se však na zelný trh těším. Především na čerstvou zeleninu a ovoce všeho druhu.“

Také Anna Rychlá, sedmdesátiletá důchodkyně z Jaktaře, si postěžovala na umístění trhu: „Od zelného trhu očekávám ty nejlepší a nejčerstvější plodiny, ale trápí mě otázka, proč to neudělali na tom stejném místě jako kdysi, to jsme tam ještě chodívali s dětmi. Tady to nezapadne a velice rušivě bude působit ta kovová socha.“ (Pozn. redakce: jedná se o sochu Špiona, která se mnohým lidem nelíbí.)

Naopak Zdeněk Hulva, osmatřicetiletý řidič z Opavy, si pochvaluje konání trhu a nevadí mu ani zvolené místo: „Každý zemědělec bude určitě rád, že svou tvrdě oddřenou práci může nabízet tady, a to osobně, a ne v supermarketech.V dnešní době práce zemědělců není doceněna. Je to perfektní, že to bude v Opavě znovu. Čerstvé květiny, ovoce, zelenina, už se mi sbíhají sliny.“

Možnost širšího výběru než v obchodních domech si pochvaluje i šestnáctiletá studentka z Hradce nad Moravicí Denisa Onderková. „Těším se na krásnou vůni, bude radost se na to dívat a určitě neodolám a nakoupím si taky nějakou tu zdravou laskominu,“ dodává.

I pro vegetariány a lidi držící dietu je zeleninový trh skvělou příležitostí, jak zpestřit svůj denní jídelníček. Dvaadvacetiletá studentka Markéta Stoklásková z Chropyně se jako vegetariánka vyjádřila takto: „Jelikož nemůžu jíst maso, tak tuto akci vítám doslova s otevřenou náručí. Takové čerstvé fazolové lusky s cibulkou a sýrem jsou pro toto období jako stvořené, a když si ještě můžu vybrat čerstvé ingredience, tak si doopravdy nemám proč stěžovat.“

Zuzana Urbánková, Jitka Hrušková, Zuzana Kanovská, -jmv-

10.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení