„Nejhorší je, že dokážou zlikvidovat úplně všechno od květin přes zeleninu až po plody jahod. Loni mi zničily afrikány, ty jim chutnaly nejvíc,“ stěžuje si.
Proto se rozhodla jim vyhlásit válku. Není však jisté, kdo zvítězí. Jako většina zahrádkářů sáhla nejdříve po chemikálii v podobě granulí. U těch však nastal problém. „Tím, že jsou sladké, nalákaly mého pejska, který se jimi přiotrávil. Naštěstí se z toho dostal,“ řekla.
Jak tedy proti slimákům bojovat? Mezi nejčastější rady patří sůl. Bohužel tím trpí půda, z které poté nic kloudného nevyroste. I za předpokladu, že nemáte domácího mazlíčka, zahrádkáři granule nedoporučují, jelikož rovněž poškozují půdu. Můžete je nasypat do mističek, z kterých se plzáci „nažerou“ a nepoškodí se tím zelenina.
„Slyšela jsem též, že se na zahradu zakope pod úroveň hlíny miska s pivem. Ta je naláká, spadnou do ní a utopí se,“ radí Šindelková. Nejčastěji však používá nejosvědčenější, ale také nejvíce pracnou metodu – vysbírávání.
A kde slimáky s největší pravděpodobností najdete? Tam, kde je vlhko, teplo a tma. Nejsou příznivci nízkého trávníku, takže pomoci by mohla i pečlivě posekaná zahrada. Bohužel i za předpokladu, že je pochytáte do posledního, není zaručen úspěch. Tito škodliví plzáci jsou totiž hermafroditi, takže se dokáží libovolně množit.
A pokud máte souseda, kterého obdobné problémy netrápí, je váš boj předem prohrán. Bez problémů přelezou z vedlejší zahrady a vy můžete začít nanovo.
Klára Jarošová