Vyměřený čas za mřížemi tráví po dvou a vycházky mají jen pod přímým dohledem ve vyčleněné části objektu. Po věznici se smějí pohybovat jen v doprovodu příslušníků vězeňské služby. V současnosti má opavská věznice takových žen „na byt a stravu“ celkem 26 a z toho dvě doživotně – Danu Stodolovou a Jaroslavu Fabiánovou.

Stodolová neblaze proslula vraždou osmi osamělých seniorů. Fabiánová je zdatná recidivistka. Kariéru mordýřky a prostitutky zahájila už v nezletilosti, kdy jako „uspávačka“ poslala jednoho klienta neplánovaně na věčnost a jiného muže pak ubila kladivem. Doživotí dostala za ubodání a okradení dvou mužů.

„Doživotně odsouzené ženy mohou pracovat jen v prostorách ubytovny. Proto je velmi těžké zajistit pro ně práci. Momentálně kompletují papírové reklamní předměty,“ říká mluvčí věznice Dagmar Slaná. Jiné odsouzené ženy ve zvýšené ostraze pracují v kuchyni, v prádelně a pro soukromé firmy.

S přeplněností marně bojuje i druhá ženská věznice ve Světlé nad Sázavou, která má přes osm set vězenkyň. Dvě věznice v republice na příliv trestankyň nestačí. Začátkem příštího roku má být proto ve Velkých Přílepech otevřená pobočka věznice Praha-Ruzyně, kde je počítáno až se dvěma sty místy pro odsouzené ženy.

„Nárůst ženské kriminality souvisí se stíráním rozdílů mužské a ženské role ve společnosti,“ míní policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Pánové však nezůstávají za ženami pozadu. Dokazuje to rovněž přeplněná opavská mužská věznice v Krnovské ulici. Má celkem 189 vězňů, což je o 27 víc, než stanovuje kapacita. V celách jsou po šesti, po sedmi a po třinácti.