Strach a nervozita, k tomu probdělé noci. To, co se poslední dny děje v části Dolního Benešova Zábřehu, nemá na Opavsku obdoby. Neznámý žhář se postaral o to, že se místní bojí chodit spát. „Nikdo neví, u koho začne hořet další noc. Lidé jsou hodně nervózní a mají strach,“ řekl dolnobenešovský starosta Martin Štefek. Situace je o to horší, že si místní myslí, že je to někdo z nich nebo z blízkého okolí.

„Musí to být někdo, kdo to tu dobře zná a rychle se tu orientuje. V noci hořelo na místě, kde chvilku předtím lidé prošli a nikoho neviděli. Musel být někde schovaný a číhat,“ domníval se starosta. O nočních požárech vědí i lidé z okolních obcí. Požární poplach a následné hasičské sirény byly slyšet v Háji ve Slezsku, Bolaticích, Mokrých Lazcích nebo v Kravařích. Nálada v Zábřehu dobrá rozhodně není. Aby se žháři ztížila práce, začali místní v noci hlídat.

„Udělali jsme opatření společně s policií. Prosíme občany, pokud si všimnou někoho podezřelého, aby kontaktovali policii,“ uvedl Štefek. Kriminalisté společně s policisty z Hlučína, pod který Dolní Benešov spadá, vytvořili speciální tým. Ten má žháře co nejrychleji dopadnout a zabránit dalším velkým škodám. „Tato skupina vznikla už po druhém požáru. Větší pozornost Dolnímu Benešovu budou věnovat i naše hlídky,“ vysvětlil mluvčí policie René Černohorský.

Vyšetřovatelé zatím nechtějí prozradit, zda mají nějaké stopy či konkrétní podezření. „Vyšetřování je na začátku, zatím víc říct nemůžeme,“ uvedl Černohorský. Požářiště i jeho okolí prohledávali kriminalističtí technici, vyšetřovatelé hasičů, kriminalisté či policisté se speciálně vycvičenými psy. Prověřují se i verze, které po třetí noci vypadají už hodně nevěrohodně, a to, že třeba všechny tři ohně nemusí spolu souviset. „Zjišťuje se to, víc teď nevím,“ dodal starosta.

Podobnou sérii nocí hrůzy zažili loni na jaře lidé žijící v bytovém domě na Pekařské ulici v Opavě (kdysi přezdívaném Hirošima). Dvě noci po sobě tam někdo založil požár a hasiči museli evakuovat desítky lidí. Někteří nájemníci se dokonce na další noci přestěhovali ke známým. „Nebudeme čekat, až to tu zas někdo zapálí a někomu se něco stane,“ řekla tehdy mladá žena. I tehdy na vyřešení případu kriminálka vyčlenila několik lidí. „Měli jsme několik verzí, a dokonce i podezřelého, jenže se to nepodařilo prokázat,“ vysvětlil jeden z policistů. Mluvčí policie Černohorský pak včera řekl, že se tento případ dodnes nepodařilo vyřešit.