Zima bývá pro lidi bez domova krušným obdobím. V Opavě mohou tyto osoby již tradičně využít služeb Armády spásy (AS). Ta nabízí jednak možnosti přespání v noclehárnách, jednak v azylových domech a do povědomí se už dostal i projekt nazvaný Volná židle, kdy lidé stráví noc v denním centru, které pro ně AS ještě navíc otevře.

Ilustrační foto.
První liga ve znamení derby, Opavě půjde o holý život

„Díky teplejšímu počasí, které nyní panuje, někdy není kapacita noclehárny pro muže zcela naplněna. Disponujeme osmnácti lůžky, máme asi šestnáct klientů a dále dva až tři využívají služby projektu Volná židle. Neodmítáme nikoho a bereme každého, kdo o naše služby projeví zájem,“ říká ředitel opavské Armády spásy Gerhard Karhan. Noclehárna pro muže se nachází v Nákladní ulici, kde sídlí rovněž i azylový dům pro muže Samaritán. Také o pobyt v tomto zařízení je v zimě mezi bezdomovci větší zájem, v současnosti jsou zde volná dvě místa.

Kam se uchýlit mají v Opavě také ženy či matky s dětmi, které se ocitly v nouzi. V ženské noclehárně se nachází sedm lůžek a nyní je jich obsazeno pět a více. Azylový dům pro ženy a matky s dětmi má stoprocentní obsazenost a funguje zde pořadník.

S opravou západního nádraží v Opavě se stále počítá. Ilustrační foto, prosinec 2018.
Oprava západního nádraží ještě pořád není definitivní

Také opavská AS využívá takzvaných nocleženek. Pokud chce klient například přespat v noclehárně, avšak nemá peníze, pokryje mu AS výdaje za nocleh právě prostřednictvím nocleženky. Tu může za sto korun na webových stránkách AS zakoupit a pomoci tak lidem v nouzi úplně kdokoli. „Řekl bych, že zájem je obrovský. Je fajn, že lidé dokáží na takovou věc přispět a běžný občan už nevídá tak často lidi bez domova, jak v zimě poléhávají venku,“ míní Gerhard Karhan.

Poukaz v hodnotě sto korun umožní jednomu člověku strávit noc v teple, dostane polévku s pečivem a teplý nápoj, má možnost vykonat osobní hygienu nebo se setká se sociálním pracovníkem. Zároveň jde část peněz také na další pomoc a rozvoj služeb pro lidi bez domova.

Bronislav Stáňa - Ilustrační foto.
Opavský záložník Stáňa míří do Skalice