Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku jsou nejvhodnější semínka slunečnice a drcené vlašské ořechy, doplňkově je dobré přidávat i semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. Do krmítek v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo.

Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci obecní, sýkora uhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, drozd cvrčala, červenka a strakapoud velký.

Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek je ochránci ptáků považován brkoslav severní.

Pro kosy, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavy jsou největší pochoutkou jablka a plody jeřabin, zavěšené kolem krmítka. Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přiláká zavěšený hovězí lůj nebo lojová koule a vrabci si pochutnají i na strouhance z bílého pečiva. Někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši, zase nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem.