V zimě se spousta Čechů vydá za dovolenou do hor nebo k moři a s prvními objednávkami do cestovních kanceláří chodí také v Opavě. I když ten největší nával teprve přijde, alespoň zčásti se dá vysledovat, kam to lidi letos nejvíce potáhne.

Někteří si zimu bez správné dovolené ani neumí představit. „Minimálně na týden vždycky vyrazím lyžovat do Alp. Je to taková tradice," přiznává čtyřiadvacetiletá Jarmila H. z opavských Kateřinek. Podobně to má spousta Opavanů.

„Do Rakouska se jezdí hodně. Lidé už začínají plánovat také Vánoce nebo Silvestra. Co se týče posledního dnu roku, zákazníci jej chtějí strávit na horách nebo třeba v termálních lázních. Nejlepší je, když je obojí spojené dohromady," usmívala se majitelka opavské Rekretour Dáša Mrůzková.

Čím dál více lidí cestuje za lyžováním také do Itálie. „Poměrně dost to letí. Vždycky záleží, do které lokality jedete, ale obecně je možné tvrdit, že tam jsou kvalitní sjezdovky a i ceny jsou dostupné," konstatovala spolumajitelka cestovní kanceláře Opava Tour Anna Lesáková.

Ne všichni Opavané ale prahnou po tom, aby svou dovolenou trávili na horách. Spousta lidí má zimy plné zuby a v tomto ročním období míří do teplých krajin. V minulosti šel na dračku Egypt. V současnosti už je to o něčem jiném. „Vypjatá situace v Egyptě zákazníky odrazuje. Ti si naopak přes zimu vybírají zájezdy do Spojených arabských emirátů nebo třeba Thajska," pokračovala Anna Lesáková.

Která destinace nejvíce potáhne letos, se zatím nedá odhadnout. „Ani za třináct let, co se tomu věnuji, to nelze určit přesně. Mění se to," vysvětlovala Dáša Mrůzková. Na začátku listopadu lidé s objednáváním zájezdů ještě otálejí. Ať už se jedná o dovolenou přes Vánoce či Silvestra, největší nával zájemců teprve přijde.

„Po létě jsme měli takový oddych. Momentálně je to spíše hluchá sezona. Daleko více se bude objednávat v prosinci," zakončila Anna Lesáková z Opava Tour.

Petr Dušek