Zimní pneu mají delší brzdnou dráhu než letní. Jsem tudíž za nehodu zodpovědný, když bych to na letních ubrzdil? Mám snad vůz přezouvat co tři dny podle venkovní teploty?" zajímá čtenáře.

Odpovídá mu Martin Novák z tiskového oddělení Ministerstva dopravy. Do roku 2011 byly zimní pneumatiky povinné jen na vybraných úsecích.

„Od roku 2011 platí, že zimní pneumatiky jsou povinné celoplošně na celém území České republiky. Ovšem jen v případě, že je na silnici souvislá vrstva ledu, sněhu, námraza nebo když jdou tyto jevy vzhledem k počasí předvídat," informuje Martin Novák.

Čtenáře ujišťuje, že rozhodně nemusí měnit každé tři dny pneumatiky podle počasí. Jde jen o to, že na letních gumách nesmí v typicky zimních podmínkách se sněhem, ledem a námrazou vyjet na silnici. Při nehodě je vždy posuzované, za jakých okolností se stala.

Když jel řidič po souvislé vrstvě ledu, sněhu nebo námrazy s vozidlem na letních gumách, bude mu to pojišťovna určitě mít za zlé. Stejný názor bude mít i v případě, že jel na značně ojetých zimních pneumatikách.

Pokud však řidič od 1. listopadu do 31. března havaruje na kvalitních zimních pneumatikách v teplém počasí, pojišťovna nebude mít námitky. Motorista splnil zákonnou povinnost.

„Podle našich informací pojišťovny řidiče, kteří zákonnou povinnost plní, zvýhodňují. Pokaždé ale záleží na vyhodnocení konkrétní situace dopravní policií a následně i příslušnou pojišťovnou," dodává Martin Novák.

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a Hlučínský Deník, Na Rybníčku 56, Opava nebo též na e-mail redakce.opavsky@denik.cz.