Původně zastupitelé odklepli opravu stadionu za 218 milionů korun, jenže to byla částka u projektu z roku 2021. V současné době vedení města předpokládá, že se náklady vyšplhají asi na tři sta milionů. Zaplatí se z městské kasy. První soutěž skončila za očekáváním.

„Přihlásily se čtyři firmy, tři prošly kvalifikačními předpoklady. Bohužel ve druhém kole ani jedna z nich nepodala cenovou nabídku, a to podle jejich vyjádření z důvodu krátkého termínu pro realizaci. Proto se musela veřejná zakázka zrušit. Po úpravě termínu jsme ji vyhlásili znovu,“ uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil. Magistrát počítá s tím, že pokud druhý tendr vyjde, tak se s opravou stadionu začne příští rok v dubnu. Stadion bude zavřený dva roky, protože tak dlouho jeho rekonstrukce potrvá. Kromě samotných oprav a přístavby stadionu bude zdemolován i objekt přilehlého autosalonu.

Policejní kontroly na železničních přejezdech. Děhylov, 5. prosince 2022.
Razie na přejezdech na Opavsku. "Tajná" auta, majáky, hazardující řidiči

Co se náhradní kryté ledové plochy týká, tak ta vyroste v Městských sadech vedle fotbalového stadionu v místě bývalých skleníků. Do doby, než se opraví stadion, bude sloužit pro náhradní bruslení, potom ji bude moci využívat třeba i veřejnost nebo spolky. „Plocha by měla být hotova na jaře příštího roku,“ upřesnil náměstek primátora Michal Kokošek.

Stávající sezona má být však dokončena ještě na starém zimáku. I potom ale budou muset muži hrát svou soutěž jinde než v Opavě, protože náhradní plocha nesplňuje požadavek stadionu s licencí. Hokejisté tak budou muset oficiálně zamířit na stadiony v okolí nebo hrát u soupeřů.

K TÉMATU

Historie bruslení v Opavě: v zimě led, v létě loďky a tenis

Opava kdysi platila za metropoli krasobruslení. V prostoru původního hradebního příkopu mezi Ratibořskou branou a zámkem vyrostlo otevřené kluziště už v roce 1858. Po Vídni a Budapešti to byla největší ledová plocha v habsburské monarchii. O deset let později se datuje založení bruslařského spolku, význam Opavy co do krasobruslení narůstá a město je jím proslulé i na mezinárodní úrovni.

Opravy západního nádraží finišují. 1. prosince 2022, Opava.
Podívejte se: Ostudná ruina v Opavě zmizela, západní nádraží se mění před očima

To vše vede k tomu, že se zde v roce 1908 koná mistrovství světa v tomto sportu. Opava dvakrát hostí také evropský šampionát v krasobruslení, a to v roce 1928 (soutěž mužů) a v roce 1938 (soutěž párů). Bruslilo se pod širým nebem. Budova u kluziště skýtala zázemí kuchyně, restaurace pro členy i nečleny spolku i několik převlékáren. Nechybělo efektní orchestřiště. Kluziště napájela voda z blízkého mlýnského náhonu. Zatímco v zimě se na zamrzlé ploše bruslilo, v létě se tady konaly populární projížďky na veslicích. A pokud bylo kluziště úplně vypuštěno, vyrostly na jeho místě provizorní tenisové kurty.

Slezská nemocnice v Opavě.
Novinky Slezské nemocnice Opava. Rekonstrukce parkoviště a laser pro pány

Rok 1908 je však významný i z pohledu ledního hokeje, protože v tomto roce je ve městě ustanoven první hokejový klub, na mezinárodní úrovni se tady ale začíná hrát až po roce 1928. O stavbě zimního stadionu se začíná uvažovat již ve 30. letech 20. století, k realizaci však dochází až po druhé světové válce. Stadion je v přední polovině přírodního kluziště na ploše 30 x 60 metrů vybudován v letech 1953 – 1954. V roce 1956 je zastřešen a může být zprovozněna krytá plocha s umělým chlazením. Nejvyšší soutěž hraje opavský mužský tým v roce 1957 a v roce 1960.

V dalších letech následuje dostavba zázemí, tribuny a hotelu. Od 60. do konce 80. let ale probíhá mnoho nejrůznějších stavebních úprav, které bohužel postrádají jakoukoli koncepci. Přidává se i celkové chátrání objektu. Po tři sezony pak opavský lední hokej působil od roku 1996 v extralize.