Počasí je v opavském okrese stále ještě vlídné, ale dlouho už takové být nemusí. Příprava na „ladovskou zimu“ je proto důležitá.

Pro technické služby, které udržují pouze vozovky a chodníky v majetku města Opavy, je 1. listopad termínem zahájení každoroční zimní údržby, která potrvá do 31. března. Znamená to údržbu zhruba 131 km vozovek a přibližně čtyřiasedmdesát kilometrů chodníků.

Ve skladech je z minulých zim zásoba 150 tun posypové soli, 460 tun kamenné drti a 20 metrů krychlových solanky.

Zákon neukládá majitelům za povinnost provádět zimní údržbu na všech místních komunikacích nebo chodnících. „Chci poděkovat těm lidem, kteří sníh na chodnících před svými domy odklízejí sami ze své iniciativy a přispívají tak k bezpečnosti pěších,“ říká náměstek ředitele Technických služeb Opava Martin Girášek.

Město pečuje o místní komunikace a zimní úklid silnic druhé a třetí třídy zajišťují opavští silničáři. Jejich letošní novinkou je, že se už nemusejí starat o silnice první třídy, protože tuto péči převzaly soukromé subjekty. Silničáři tudíž mohou techniku, určenou pro první třídy, využívat výhradně pro silnice ve své péči a to je pro ně značný přínos.

„Počasí nás rozhodně nepřekvapí,“ ujišťuje vedoucí opavské Správy silnic Petr Kudela.

Generálku zažili jeho zaměstnanci v noci z neděle 19. na pondělí 20. listopadu, kdy déšť na silnicích Opavska namrzl a bezpečný provoz si od nich vyžádal devětačtyřicet tun posypové soli.

„Její zásobu máme ještě z loňska a přikoupili jsme i novou. Ve vozovém parku máme dvaadvacet sypačů, osm nakládačů, traktorové radlice, ledořezy, sněhové frézy a v případě kalamity můžeme využít i dodavatelsky nasmlouvanou techniku,“ konstatuje šéf opavských silničářů Petr Kudela.