„Dobrý den, prosím vás, nemáte tu pro mne místo.“ Tuhle větu slýchají pracovníci domovů pro seniory v Opavě, Vítkově, Kravařích, Budišově nad Budišovkou i v Hlučíně velmi často. Odpověď zní pokaždé stejně: „Bohužel nemáme.“ Situace s plně obsazenými zařízeními i dlouhými pořadníky se na Opavsku nevymyká celorepublikové situaci, kdy sehnat volné místo v domově seniorů bývá často obtížnější než vyhrát v Sazce. Počty nových seniorů s požadavkem na umístění navíc každým rokem stoupají. Kraj s otevřením dalšího domova na Opavsku v dohledné době nepočítá. Jak jsou na tom seniorská zařízení v městech na Opavsku? Společné mají to, že jsou zcela plné a v pořadnících mají dlouhý seznam jmen žadatelů o pobyt. Měsíční úhrada se v nich podle typu zařízení a ubytování pohybuje v rozmezí devíti až deseti a půl tisíce korun.

Opavský domov seniorů Bílá Opava má zařízení v Rybářské a v Rooseveltově ulici. Objekt v Rybářské ulici disponuje devětaosmdesáti lůžky v jedno i dvoulůžkových pokojích a v Rooseveltově ulici má místo jedenačtyřicet klientů.. „Naše pořadníky jdou do stovek žadatelů a roční obměna se počítá v desítkách,“ konstatuje ředitel Michal Jiráska. Opavské Seniorcentrum má jako příspěvkové zařízení města tři penziony v Rolnické ulici s celkem 144 byty velikosti 1+kk, 1+1, 2+kk a 2+1. „V pořadníku máme tři sta zájemců o ubytování,“ informuje ředitel zařízení Michal Jedlička. V nejvyšším patře jednoho z penzionů připravuje město letos zřízení domova pro seniory s dalšími dvaceti lůžky. „Letos počítáme též se zahájením stavby čtvrtého penzionu v Hálkově ulici,“ uvádí primátorův náměstek Josef Stiborský.

PLNĚ OBSAZENÉ JSOU I MIMOOPAVSKÉ DOMOVY

Domov ve Vítkově má ve zvláštním režimu devět dvoulůžkových a čtyřiadvacet jednolůžkových pokojů a pro běžné seniory jednadvacet jednolůžkových a devět dvoulůžkových pokojů. „Čekací doba na umístění se podle okolností pohybuje kolem šesti až sedmi měsíců,“ konstatuje vedoucí Hana Grodová. Kravařský Domov sv. Hedviky má čtrnáct jedno a šestnáct dvoulůžkových pokojů. „Pořadník na zájemce o ubytování je v desítkách jmen a přednost v přijetí mají vždy místní senioři,“ říká referentka domova Jana Nevřelová. Domov seniorů Letokruhy v Budišově nad Budišovkou je pro postižení klientů ve zvláštním režimu a disponuje dvaačtyřiceti lůžky. Také jeho pořadník se skládá z desítek zapsaných zájemců. Hlučínský Domov pod Vinnou Horou má všech 114 lůžek v jedno i dvoulůžkových pokojích zaplněných. „V soupisu žádostí o ubytování máme podle požadovaných služeb desítky nových zájemců a vysoce v něm převažují klienti se zvláštním režimem,“ říká ředitelka domova Marcela Mikulová.